Μπελενένσες

Ήττα μετά από πολλές αγωνιστικές δέχθηκε η Μπελενένσες, με 2-1 στην έδρα της Πάκος Φερέιρα. Οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν καθόλου ανταγωνιστική και μάλιστα θα μπορούσαμε να πούμε ότι στάθηκαν τυχεροί που κατάφεραν να πετύχουν και γκολ με μόλις μία τελική στον στόχο στο 6ο λεπτό όπου και προηγήθηκαν. Πλέον η ομάδα του Πετίτ βρίσκεται στην 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 23-41 και 30 βαθμούς.

Πολλές και σημαντικές οι απουσίες για την Μπελενένσες, πιο συγκεκριμένα θα λείψουν οι Άκας (αμυντικός), Φερέιρα (αμυντικός), Ριμπέιρο (αμυντικός), Σάντος (μέσος), Σίλβα (αμυντικός) και Βαρέλα (αμυντικός).

Σπόρτινγκ Λισαβόνας

Νίκη χωρίς να πείσει με την εμφάνιση της κατάφερε να πετύχει η Σπόρτινγκ, με 2-0 εντός έδρας κόντρα στην Τοντέλα. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν δις στο πρώτο ημίχρονο με τους Καμπράλ και Σποράρ στο 13ο και 31ο λεπτό. Το δεύτερο μέρος ήταν κυρίως διαδικαστικού χαρακτήρα, στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται πλέον η ομάδα του Αμορίμ με ρεκόρ 42-28 και 49 βαθμούς.

Εκτός ο αναπληρωματικός Ματιέ (αμυντικός) καθώς και οι σημαντικοί Βιέτο (επιθετικός) και Ακούνια (αμυντικός).