Μπελενένσες

Ισόπαλη με 2-2 αναδείχθηκε η Μπελενένσες, στην έδρα της Μορεϊρένσε. Αν και η ομάδα του Πετίτ βρέθηκε δις πίσω στο σκορ κατάφερε ισάριθμες φορές να ισοφαρίσει με τα γκολ των Σίλβα στο 17ο και Κασέιρα στο 72ο λεπτό του αγώνα. Μάλιστα, έκανε και την ανατροπή στο 87ο λεπτό όμως η χαρά δεν κράτησε για πολύ καθώς ο Κασίερα ήταν σε θέση οφσάιντ και έτσι το γκολ ακυρώθηκε μετά από υπόδειξη του VAR. Πλέον, η «αρμάδα» του Πορτογάλου τεχνικού βρίσκεται στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 13-18 και 22 βαθμούς.

Εκτός παραμένουν οι μακροχρόνια απόντες Καού (αμυντικός) και Βαρέλα (αμυντικός), αμφίβολος ο ημιβασικός Καρντόσο (μέσος).

Μπενφίκα

Εύκολη πρόκριση στο τελικό του Τάκα Ντε Πόρτουγκαλ πήρε η Μπενφίκα η οποία νίκησε με 2-0 την Εστορίλ έχοντας και το 3-1 του πρώτου γύρου. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Ζεζούς επέστρεψε στις νίκες, με 2-0 εντός έδρας κόντρα στη Ρίο Άβε. Ένα νωχελικό πρώτο ημίχρονο έδωσε τη θέση του σε ένα δεύτερο μέρος όπου η Μπενφίκα ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο. Στο 59ο λεπτό ο Σεφέροβιτς άνοιξε το σκορ ενώ στο 77ο ο Πίτσι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με τους «αετούς» να βρίσκονται σταθερά στη 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 35-17 και 42 βαθμούς.

Εκτός σίγουρα ο Αλμέιδα (αμυντικός), αμφίβολοι οι σημαντικοί Νούνιεζ (επιθετικός) και Βερτόνχεν (αμυντικός).