Μπελενένσες

Με καλή εμφάνιση και νίκη επέστρεψε στην αγωνιστική δράση η Μπελενένσες η οποία πήρε τους τρεις βαθμούς στην έδρα της Άβες με 2-0. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν φοβερό πρώτο ημίχρονο όπου και κατάφεραν να πετύχουν τα δύο γκολ που έκριναν το ματς στο 11ο και 39ο λεπτό. Πλέον η ομάδα του Πετίτ βρίσκεται στην 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 21-38 και 29 βαθμούς.

Εκτός παραμένουν οι σημαντικοί Καγίγια (αμυντικός), Βαρέλα (αμυντικός), Ριμπέιρο (αμυντικός) και Φερέιρα (αμυντικός).

Γκιμαράες

Ισόπαλη με 2-2 αναδείχθηκε η Γκιμαράες, εντός έδρας με αντίπαλο την Σπόρτινγκ. Αρκετά μοιρασμένο το ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν δις πίσω στο σκορ και κατάφεραν να ισοφαρίσουν αντίστοιχες φορές με τους Τειχέιρα και Έντουαρντς στο 33ο και 68ο λεπτό αντίστοιχα. Σταθερά στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Βιειρά με  ρεκόρ 42-27 και 38 βαθμούς.

Εκτός θα παραμείνουν οι σημαντικοί Πέδρο Ενρίκε (αμυντικός) και Αμοά (μέσος) καθώς και οι αναπληρωματικοί Γιακούμπου (μέσος) και Αντρέ (μέσος).