Μπελενένσες

Σε σταθερά ανοδική πορεία βρίσκεται η Μπελενένσες η οποία κατάφερε να αποσπάσει τον βαθμό της ισοπαλίας, στην έδρα της πολύ ανώτερης -ποιοτικά- Ρίο Άβε με 0-0. Χωρίς πολλές φάσεις η συγκεκριμένη αναμέτρηση, οι γηπεδούχοι ποτέ δεν κατάφεραν να γίνουν απειλητικοί προς τον αντίπαλο ενώ οι φιλοξενούμενοι αρκέστηκαν στο να κλειστούν στην άμυνα επιτυγχάνοντας τον σκοπό τους που δεν ήταν άλλος από το να μην δεχτούν γκολ. Πλέον η ομάδα του Πετίτ βρίσκεται στην 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 19-38 και 25 βαθμούς.

Εκτός ο βασικός Κοφί (τερματοφύλακας), δεν επηρεάζουν οι απουσίες των Καλίλα (αμυντικός) και Καού (αμυντικός).

Φαμαλικάο

Επιστροφή στις νίκες με εμφατικό τρόπο κατάφερε να κάνει η Φαμαλικάο παίρνοντας τους τρεις βαθμούς, εντός έδρας απέναντι στην Σπόρτινγκ με 3-1. Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε μόλις στο 5ο λεπτό ο Ράσιτς ενώ ο Γκονσάλβες τρία λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του. Στο δεύτερο ημίχρονο σκόρερ έγινε και πάλι ο ίδιος παίκτης «κλειδώνοντας» ουσιαστικά ένα πολύ σημαντικό τρίποντο. Σταθερά στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Σούσα με ρεκόρ 38-40 και 36 βαθμούς.

Σημαντική κρίνεται η απουσία του Πίντο (αμυντικός), δεν επηρεάζει αυτή του Κονατέ (αμυντικός).