Μπελενένσες

Έκανε την μεγάλη έκπληξη της αγωνιστικής η Μπελενένσες η οποία νίκησε στην έδρα της ποιοτικής Γκιμαράες με 1-0. Οι φιλοξενούμενοι, παρότι δεν είχαν ούτε την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά ούτε και τις φάσεις για να απειλήσουν, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στην αναμέτρηση με τον Φέτε στο 47ο λεπτό. Από εκεί και έπειτα έκλεισαν σωστά όλους τους χώρους μην αφήνοντας την ευκαιρία στον αντίπαλο να απειλήσουν ουδέποτε ουσιαστικά.

Εκτός οι αναπληρωματικοί Βαρέλα (αμυντικός) και Καού (μέσος).

Φαμαλικάο

Απογοητευτική εμφάνιση και «βαριά» ήττα υπέστη η Φαμαλικάο, εντός έδρας με 5-1 απέναντι στην Μπενφίκα. Δεν κατάφερε ποτέ να επιβληθεί επί του αντιπάλου, βρέθηκε με τρία γκολ πίσω στο πρώτο μέρος. Η αντίδραση ήρθε αργά, με τον Γκούγκα να σκοράρει στο 67ο λεπτό ενώ όλα ήδη είχαν κριθεί. Στην «ηλεκτρική καρέκλα» ο Σούσα που τα «άκουσε» από διοίκηση και οπαδούς.