Μπάτε

Επικράτησε δύσκολα επί της Νέμαν αλλά τελικά πήρε την νίκη με 1-0. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος ο Μπερζέκιν 5 λεπτά πριν την λήξη του αγώνα. Σταθερά στην πρώτη θέση η Μπάτε με ρεκόρ 49-18 και 69 βαθμούς έπειτα από 27 αγωνιστικές. Για το Γιουρόπα Λιγκ ηττήθηκε πολύ εύκολα με 3-1 στην έδρα της Τσέλσι. Πολλά τα αμυντικά κενά, ιδίως στο πρώτο ημίχρονο. Σκόραρε ο Ρίος στο 80ο λεπτό. Στην τελευταία θέση του ομίλου η ομάδα από την Λευκορωσία με ρεκόρ 4-7 και 3 βαθμούς.

Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

(4-3-3): Σκερμπίτσκι – Φιλίποβιτς, Φιλιπένκο, Μιλούνοβιτς, Ρίος – Ντραγκούν, Γιαμπλόνσκι, Μπάγκα – Στάσεβιτς, Τουόμινεν, Ίβανιτς.

Τσέλσι

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μοράτα που πέτυχε δύο γκολ, η Τσέλσι νίκησε εντός έδρας την Κρίσταλ Πάλας με 3-1. Γκολ και ο Πέδρο ενώ από την πλευρά των αντιπάλων σκόραρε ο Τάουνσεντ με όμορφο σουτ στην γωνία έπειτα από πάσα του Μακκάρθουρ. Πλέον μετά και την γκέλα της Λίβερπουλ στην έδρα της Άρσεναλ η Τσέλσι βρίσκεται στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 27-8 και 27 βαθμούς. Για τον θεσμό του Γιουρόπα Λιγκ είχε σε τρομερή μέρα τον Λόφτους Τσικ ο οποίος πέτυχε Χατ Τρικ και έτσι έδωσε την νίκη στην ομάδα του απέναντι στην Μπάτε με 3-1 εντός έδρας. Σταθερά στην πρώτη θέση του ομίλου οι «Λονδρέζοι» με ρεκόρ 5-1 και 9 βαθμούς.

Εκτός ο Αμπαντού.

(4-3-3): Καμπαγιέρο – Έμερσον, Κέιχιλ, Κρίστενσεν, Ζαπακόστα – Φάμπρεγκας, Αμπαντού, Μπάρκλει – Γουίλιαν, Μοράτα, Πέδρο.