Μπασακσεχίρ

Τέταρτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα, μετά το διπλό στην έδρα της Γκοζντέπε με 3-0 κατάφερε να μείνει για τα καλά στη κορυφή του πρωταθλήματος στη Τουρκία με τρείς πόντους διαφορά απο τη Τράμπζονσπορ. Ο Μπα στο 40' έκανε το 1-0 με τον Κριβελί στο 57' να κλειδώνει το τρίποντο για την ομάδα του. Στο 83' έμεινε με 10 παίχτες αλλά αντί να κινδυνεύσει σκόραρε ξανά, αυτή τη φορά στις καθυστερήσεις με τον Καχβετσί. Όσον αφορά τα της Ευρώπης, αξίζει να σημειωθεί πως έδειξε τεράστια ψυχικά αποθέματα κόντρα στη Σπόρτινγκ μιας και μετά το 3-1 της Πορτογαλίας λίγοι της έδιναν ελπίδες, όμως με εξαιρετικό ποδόσφαιρο το έστειλε στη παράταση (3-1) με γκολ στο φινάλε και εκεί πανηγύρισε έξαλλα το τέταρτο γκολ της που της έδωσε την πρόκριση.

Eκτός ο κίπερ Τσακίρ και ο χαφ Τουράν.

Bet Info - Μπασακσεχίρ

Προέρχεται απο πέντε σερί over 2.5

Κοπεγχάγη

Τεράστια η εμφάνιση της στην έδρα της Σέλτικ με ένα μυθικό διπλό που της έδωσε μια πρόκριση σε ένα ματς θρίλερ. Οι Δανοί επικράτησαν με 3-1 των «Καθολικών» μέσα στη Σκωτία και σε συνδυασμό με το 1-1 στο πρώτο ματς πήραν πανηγυρική πρόκριση για τη φάση των «16» του Europa League. Το σκορ άνοιξε στο 51’ ο Σάντος, ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 83’ με πέναλτι του Έντουαρντ κι όλοι πίστεψαν ότι το παιχνίδι θα πάει στην παράταση. Παρόλα αυτά, στο 85’ και στο 88’ οι Μας και Εντόι «χτύπησαν» διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 στο «Celtic Park». Στα εγχώρια πάντως δεν δείχνει να πατά καλά, με την ήττα απο τη Χόρσενς (0-1 εντός) να το επιβεβαιώνει. Στη 2η θέση της βαθμολογίας με 50 βαθμούς σε σύνολο 24 αγωνιστικών συνεχίζει η Κοπεγχάγη, ούσα στο -12 από την πρωτοπόρο Μίντιλαντ. Η Άαλμποργκ προσφάτως την πέταξε εκτός κυπέλλου μετά το 2-0 στην έδρα της με την ομάδα του Στάλε Σολμπάκεν να καλείται να ανασυνταχθεί και να επιστρέψει στις νίκες.

Ο Σολμπάκεν δεν υπολογίζει στις υπηρεσίες των μέσων Μουντραζίγια και Φίσερ και των επιθετικών Ν'Ντόι και Γουίντ . Τραυματίας ο αμυντικός Σίγκουρτσον.