Μπαρτσελόνα

«Αυτοκτόνησε» σε άλλο ένα παιχνίδι η Μπαρτσελόνα η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη, στην έδρα της αδιάφορης Λεβάντε με 3-3. Αν και προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο μέρος, ισοφαρίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο, μέσα σε δύο λεπτά. Ο Ντεμπελέ έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του πριν ο Λεόν δώσει τον πόντο στην ομάδα του με τέρμα του στο 83ο λεπτό. Μόνο μαθηματικές οι ελπίδες για κατάκτηση του πρωταθλήματος από την ομάδα του Κούμαν που βρίσκεται σταθερά στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 83-36 και 76 βαθμούς.

Εκτός οι Ντε Γιονγκ (μέσος), Κουτίνιο (μέσος), Φατί (επιθετικός), Σέρτζι Ρομπέρτο (μπακ) και Αραούχο (αμυντικός).

Θέλτα

Τέταρτο συνεχόμενο τρίποντο για τη Θέλτα, αυτή τη φορά εντός έδρας με 1-0 απέναντι στη Χετάφε. Αν και οι γηπεδούχοι δεν είχαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού την πρωτοβουλία των κινήσεων, κατάφεραν να βρουν το γκολ που τους έδωσε και τη νίκη με τον Νολίτο στο 24ο λεπτό. Στάθηκαν τυχεροί καθώς απειλήθηκαν πολλές φορές δίχως να δεχθούν γκολ, η ομάδα του Κουντέτ βρίσκεται στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 51-53 και 50 βαθμούς.

Εκτός οι Αλβάρεζ (αμυντικός), Μπλάνκο (τερματοφύλακας), Φοντάν (αμυντικός), Μορ (μέσος), Ταπία (μπακ) και Μουρίγιο (αμυντικός).