Μπαρτσελόνα

Έκανε δώρο το... δώρο η Μπάρτσα, η οποία είδε τη Ρεάλ να χάνει εντός έδρας απο τη νεοφώτιστη Καντίθ, όμως τα έκανε... «μούσκεμα» και ηττήθηκε στην έξοδο της στη Μαδρίτη απο τη Χετάφε με 1-0 και έχασε την ευκαιρία να πιάσει την Ρεάλ στην βαθμολογία, μια εβδομάδα πριν από το «Clasico» του «Καμπ Νόου». Ισορροπημένο το ματς στο πρώτο ημίχρονο, με τον Ουσμάν Ντεμπελέ να κάνει τρομερά λάθη στο πρώτο 20λεπτο (!), αλλά να ανεβαίνει σταδιακά, με τον 17χρονο Πέδρο να κλέβει την παράσταση με το παιχνίδι του. Λιονέλ Μέσι και Αντουάν Γκριεζμάν, αντίθετα, ξεκίνησαν κανονικά, χάνοντας μάλιστα δύο μεγάλες ευκαιρίες στο πρώτο 45λεπτο. Ο Αργεντινός έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι της εστίας του Νταβίδ Σόρια (20'), αγγίζοντας το 0-1. Η Χετάφε, καλά στημένη και πάντα δυναμική, άντεξε σχετικά άνετα την πίεση της Μπάρτσα και, μάλιστα, κατάφερε να προηγηθεί (56'), όταν ο Χάιμε Μάτα μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο Τζενέ από τον Φρένκι ντε Γιονγκ. Η κάκιστη Μπάρτσα δεν κατάφερε να αντιδράσει στην επανάληψη και πιο κοντά έφτασε στο να δεχθεί το δεύτερο γκολ παρά να σκοράρει. Ξεκίνησαν πάντως με το δεξί οι «μπλαουγκράνα» στους ομίλους του Champions League, με τους Λιονέλ Μέσι και Φατί να γράφουν ιστορία με τα δύο τέρματα που σημείωσαν. Ο Κουτίνιο σκόραρε στην επιστροφή του στην Βαρκελώνη, τον ακολούθησε ο νεαρός Πέδρι, με τον Ντεμπελέ να βάζει το… κερασάκι στην τούρτα.

Εκτός οι Τερ Στέγκεν και Ουμτιτί, δύσκολα ο Άλμπα.

Bet Info - Μπαρτσελόνα

3/5 οver 2.5 πρόσφατα.

Ρεάλ Μαδρίτης

Απο σφαλιάρα σε σφαλιάρα πηγαίνει η Ρεάλ Μαδρίτης το τελευταίο διάστημα.  Το εντός έδρας 1-0 ήταν η πρώτη ήττα φέτος για τους Merengues που δεν είχαν χάσει σε Σοσιεδάδ και Μπέτις. Το πιο σημαντικό βεβαίως είναι πως η Ρεάλ δε λειτούργησε καθόλου σωστά και ο αντίπαλος είχε ευκαιρίες να σκοράρει ακόμα περισσότερες φορές κάτι που θα πρέπει να προβληματίσει πολύ τον Ζιντάν. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά και έχασαν μεγάλες ευκαιρίες απο το πρώτο λεπτό ενώ άνοιξαν το σκορ με το σκαφτό πλασέ του Λοσάνο (0-1) στο 16'. Στο 38' είχαν την πρώτη τους ευκαιρία οι Blancos με κεφαλιά του Βαράν, άουτ, ενώ στην επανάληψη, είχαν μόλις μια φάση με τον Βινίσιους Ζούνιορ από αέρος και το δοκάρι του Μπενζεμά στο 81’. Ετσι, η ομάδα του Ζιντάν έμεινε στους 10 βαθμούς έπειτα από 5 αγωνιστικές - όσους έχει και η Κάντιθ! Η «γύμνια» της ωστόσο φάνηκε στην Ευρώπη όπου ηττήθηκε απο τη μισή Σαχτάρ των πολλών προβλημάτων λόγω κορονοϊού με 3-2 ξανά εντός. Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν ήταν «αόρατη» στα πρώτα 45 λεπτά, προσπάθησε να φέρει τα πάνω κάτω στην επανάληψη, αλλά δεν τα κατάφερε παρότι στο 90΄ ο Βαλβέρδε έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Με τη συνδρομή του VAR το γκολ δε μέτρησε, καθώς στην φάση είχε συμμετοχή και ο Βινίσιους που ήταν εμφανώς σε θέση οφσάιντ.

Εκτός ο αμυντικός Καρβαχάλ, ο χαφ Όντεγκααρντ και ο φορ Αζάρ.