Μπαρτσελόνα

Τρίτη διαδοχική νίκη για τη Μπαρτσελόνα στο πρωτάθλημα και πλέον «γλυκοκοιτάζει» την κορυφή μετά τις... αυτοκτονικές τάσεις της Ατλέτικο η οποία γκέλαρε και με τη Χετάφε. Η Μπάρτσα ταξίδεψε στην Παμπλόνα για να αντιμετωπίσει την Οσασούνα και έφυγε με σπουδαίο διπλό (0-2) και τρείς πολύτιμους βαθμούς στην τσέπη. Η Μπαρτσελόνα που ήταν ανώτερη από την αρχή του αγώνα, άνοιξε το σκορ στο 30' με τον Ζόρντι Άλμπα έπειτα από μαγική ασίστ του Μέσι, ενώ ο 18χρονος ταλαντούχος Μορίμπα σκόραρε για πρώτη φορά και διαμόρφωσε στο 83' το τελικό 2-0 με τον Μέσι να μοιράζει και δεύτερη ασίστ.

Eκτός οι αμυντικοί Πικέ και Αραούχο. Θα λείψουν επίσης οι χαφ Σέρχι Ρομπέρτο και Κουτίνιο και ο φορ Φατί.

Bet Info - Μπαρτσελόνα

Απο τέσσερα σερί under 2.5.

Ουέσκα

Σε ένα «τρελό» παιχνίδι απο κάθε άποψη, με επτά γκολ να σημειώνονται, η Ουέσκα ηττήθηκε με 4-3 από την Θέλτα και παραμένει στην τελευταία θέση έχοντας και μία από τις χειρότερες άμυνες της κατηγορίας. Η ομάδα του Βίγκο άνοιξε νωρίς το σκορ με ξαφνική αντεπίθεση και διαγώνιο σουτ του Σάντι Μίνα (4’), όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν άμεσα με τον Δημήτρη Σιόβα (14’) και πήραν προβάδισμα με φανταστικό σουτ του Ράφα Μιρ δύο λεπτά αργότερα! Ωστόσο, η Θέλτα έβγαζε φάσεις με μεγάλη συχνότητα και τις τελείωνε με την ίδια ευκολία. Ο Νολίτο ισοφάρισε άμεσα σε 2-2 (36’) και οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου προβάδισμα στο ξεκίνημα της επανάληψης με κεφαλιά του Ούγκο Μάγιο (52’). Η Ουέσκα που πίεσε για να βρει άμεσα τρίτο γκολ, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να ισοφαρίσει εκ νέου με τον Φερέιρο (74’), όμως η Θέλτα κατάφερε και πήρε τελικά την νίκη (3-4) με ένα εκπληκτικό γκολ του Μπελτράν στην επόμενη φάση!

Αγωνιστικά παραμένουν εκτός οι μπακ Σίλβα και Λουιζίνιο και ο χαφ Μοσκέρα.