Μπαρτσελόνα

Οι Μπλαουγκράνα συνέτριψαν την ομάδα της Μαγιόρκα  (4-0) στο «Visit Mallorca Estadi» με δύο ασίστ και ένα γκολ του Μέσι,παίζοντας στο ρελαντί για το μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού. Το πολύ γρήγορο γκολ του Αρτούρο Βιδάλ στο πρώτο λεπτό που ξεκλείδωσε την αντίπαλη άμυνα ήρθε να πλαισιώσει το τέρμα του Μπρέιθγουεϊτ στο 37΄έπειτα απο ασίστ του Μέσι. Στο 79', ο Μέσι βρήκε με εξαιρετική μπαλιά τον Τζόρντι Άλμπα και ο αριστερός μπακ, ύστερα από κούρσα και πλασέ, έβαλε την σφραγίδα νίκης για να βάλει ο Λέο Μέσι το κερασάκι στις καθυστερήσεις. Αυτή είναι η 12η διαδοχική σεζόν που ο Αργεντινός σκοράρει τουλάχιστον 20 γκολ στο πρωτάθλημα. Στα θετικά για την Μπάρτσα η επιστροφή του Λουίς Σουάρες μετά από πέντε μήνες. H Mπάρτσα παρά τη νίκη της Ρεάλ στο ματς με την Εϊμπάρ έμεινε μόνη πρώτη με δύο βαθμούς διαφορά.

Εκτός ο αμυντικός Άλμπα και ο φορ Ντεμπελέ.

Bet Info - Μπαρτσελόνα

Τέσσερα σερί NG στη La Liga.

Λεγκανές

Η Λεγκανές υποδέχθηκε τη Βαγιαδολίδ για την 28η αγωνιστική της ισπανικής Liga και γνώρισε την ήττα (1-2) που την κρατά ακόμη στη ζώνη του υποβιβασμού και τη φέρνει ακόμη σε πιο δύσκολη θέση, καθώς η Εσπανιόλ νίκησε 2-0 την Αλαβές. Η Φιλοξενούμενη άνοιξε το σκορ μόλις ενάμιση λεπτό μετά από την έναρξη του ματς με τον Ουνάλ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τη λανθασμένη συνεννόηση ανάμεσα στον Αουαζίεμ και τον Κουέγιαερ κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της κενής εστίας. Η Βαγιαδολίδ έκανε το 0-2 στο 54ο λεπτό με τον Αλκαράθ να εκμεταλλεύεται το κενό στη γηπεδούχο άμυνα και να σκοράρει με αριστερό σουτ από το ύψος του πέναλτι. Το μόνο που κατάφεραν οι πεπινέρος ήταν να μειώσουν στο 84ο λεπτό με την εκτέλεση πέναλτι του Όσκαρ.