Μπαρτσελόνα

Άλλη μία πολύ σημαντική νίκη κατάφερε να πάρει η Μπαρτσελόνα, αυτή τη φορά με 2-1 στην έδρα της Βιγιαρεάλ. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με τον Τσικουέζε να σκοράρει στο 26ο λεπτό, κατάφερε να κάνει την ανατροπή πριν ακόμα την λήξη του πρώτου μέρους με δύο όμορφα γκολ του Γκριεζμάν, το πρώτο με ψιλοκρεμαστό σουτ. Παραμένει στη 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Κόεμαν με ρεκόρ 76-29 και 71 πόντους έχοντας ωστόσο και ματς λιγότερο.

Σίγουρα εκτός για ακόμα ένα ματς οι Μπρέθγουειτ (επιθετικός), Κουτίνιο (μέσος) και Φατί (επιθετικός).

Γρανάδα

Επιστροφή στις ήττες για τη Γρανάδα, με 2-1 στην έδρα της Σεβίλλη. Για ακόμα μία αναμέτρηση έπαιξε με πολλές απουσίες, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 16ο λεπτό όταν και ο Γκοναλόνς  έσπρωξε τον Γκόμεζ εντός περιοχής δίνοντας την δυνατότητα στον Ράκιτιτς να ευστοχήσει από τα έντεκα βήματα. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζονται με αποτέλεσμα να δεχθούν και άλλο τέρμα με τον Οκάμπος στο 53ο λεπτό. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε με πέναλτι ο Σολδάδο στο 90ο λεπτό. Σταθερά στην 8η θέση βρίσκεται η ομάδα του Μαρτίνεζ με ρεκόρ 41-53 και 42 βαθμούς.

Εκτός οι τιμωρημένοι Μοντόρο (μέσος) και Πουέρτας (μέσος) καθώς και οι Ντουάρτε (αμυντικός), Λοζάνο (αμυντικός), Μίγια (μέσος), Νέβα (αμυντικός), Σίλβα (τερματοφύλακας) και Βαγιέχο (αμυντικός).