Μπαρτσελόνα

Πρώτο στραβοπάτημα για την Μπαρτσελόνα που αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1, στην έδρα της Αθλέτικ Μπιλμπάο. Σε ένα αρκετά μοιρασμένο ματς, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 50ο λεπτό έχοντας ωστόσο την απάντηση με τον Ντεπάι να ανοίγει λογαριασμό στο 75ο λεπτό, έπειτα από ασίστ του Σέρτζι Ρομπέρτο. Στα μεταγραφικά, δεν αναμένεται να υπάρξει κάποια άλλη προσθήκη στην «αρμάδα» του Κούμαν.

Εκτός οι σημαντικοί Πικέ (αμυντικός), Γκαρσία (αμυντικός), Αγκουέρο (επιθετικός), Φατί (επιθετικός) και Ντεμπελέ (εξτρέμ).

Χετάφε

Δεύτερη σερί ήττα για τη Χετάφε, αυτή τη φορά με 1-0, εντός έδρας κόντρα στη Σεβίλλη. Δεν απείλησε ιδιαίτερα τον αντίπαλο στην αναμέτρηση, δέχθηκε αρκετές φάσεις με το γκολ να έρχεται στο τέλος του αγώνα και πιο συγκεκριμένα στο 93ο λεπτό με τον Λαμέλα να σκοράρει άλλο ένα τέρμα στο φετινό πρωτάθλημα. Ο κόουτς Γκονζάλεζ καλείται άμεσα να ανατρέψει το σκηνικό έτσι ώστε η ομάδα του να μην κινδυνεύσει να βρεθεί χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα.

Εκτός ο σημαντικός Κουκουρέγια (αμυντικός) και ο αναπληρωματικός Ποβέδα (επιθετικός).