Μπαρτσελόνα

Επιστροφή στα τρίποντα για την Μπαρτσελόνα, με 3-2 στην έδρα της Βαλένθια. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 50ο λεπτό ωστόσο κατάφερε να κάνει την ανατροπή στα επόμενα δεκατρία λεπτά ενώ ο Μέσι στο 69ο λεπτό σκόραρε και το τρίτο γκολ για τους φιλοξενούμενους. Το τέρμα του Σολέρ στο 83ο λεπτό δεν άλλαξε το τελικό αποτέλεσμα με την ομάδα του Κούμαν να παραμένει στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 80-33 και 74 βαθμούς.

Εκτός παραμένουν οι Μπρέθγουειτ (επιθετικός), Κουτίνιο (μέσος) και Φατί (επιθετικός).

Ατλέτικο Μαδριτης

Δείχνει να έχει ακόμα «σφυγμό» η Ατλέτικο Μαδρίτης η οποία πήρε τη νίκη στην έδρα της Έλτσε με 1-0. Το σκορ καθορίστηκε μόλις από το 23ο λεπτό έπειτα από ασίστ του Καράσκο και γκολ του Γιορέντε. Από εκεί και έπειτα, αν και είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, υπέπεσαν σε πέναλτι. Ωστόσο, ήταν τυχεροί καθώς ο Φιντέλ ήταν άστοχος στο 91ο λεπτό. Σταθερά στη 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε με ρεκόρ 61-22 και 76 βαθμούς.

Αμφίβολοι οι Χιμένεζ (αμυντικός) και Λόντι (μπακ).