Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα δεν κατάφερε να φύγει νικήτρια από το Βίγκο απέναντι από τη Θέλτα παρότι προηγήθηκε δύο φορές και το 2-2 την αφήνει πίσω στη διεκδίκηση του τίτλου ιδιαίτερα απο τη στιγμή που η Ρεάλ χθες πέρασε απο την έδρα της Εσπανιόλ με 1-0. Η Μπαρτσελόνα έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο ωστόσο δεν δικαιώθηκε μένοντας στο 2-2. Στο 20΄ με φοβερή ασίστ του Μέσι, ο Λουίς Σουάρες με κεφαλιά έγραψε το 0-1. Όμως, η Θέλτα δεν το έβαλε κάτω και  κατάφερε να ισοφαρίσει στο 50΄ με τον Σμολόφ να στέλνει την μπάλα μεσα στην εστία. Η ομάδα του Κίκε Σετιέν προηγήθηκε και πάλι με τον Λουίς Σουάρες στο 67΄έπειτα από ασίστ του Μέσι. Ο Ιάγκο Άσπας είτε την τελευταία λέξη στο ματς με φοβερή εκτέλεση φάουλ στο 87’.

Ντεμπελέ, Ρομπέρτο και Ντε Γιονγκ εκτός για απόψε.

Bet Info - Μπαρτσελόνα

6/7 NG προσφάτως.

Ατλέτικο Μαδριτης

Μία ημέρα μετά το εντός έδρας 1-1 της Σεβίλλης στην έδρα τους απέναντι στην Βαγιαδολίδ, η Ατλέτικο εκμεταλλεύτηκε τη γκέλα τους αφού επιβλήθηκε με 2-1 της Αλαβές στο "Γουάντα Μετροπολιτάνο" και απέκτησε προβάδισμα για την 3η θέση στην La Liga. Οι παίκτες του Ντιέγκο Σιμεόνε ήταν άνευροι στο πρώτο 45λεπτο και χρειάστηκε μία στημένη φάση για να ξεκλειδώσουν τα αντίπαλα καρέ: αυτή ήρθε στο 59', όταν ο Τρίπιερ εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά και ο Σαούλ που ερχόταν ως τρέιλερ πήρε την καρφωτή κεφαλιά για το 1-0. Το 2-0 δεν άργησε να έρθει, με τον Γιορέντε να κερδίζει πέναλτι σε ανατροπή του μέσα στην περιοχή από τον Ντουάρτε και τον Ντιέγκο Κόστα να ευστοχεί από την άσπρη βούλα στο 73'. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν το σκορ στις καθυστερήσεις, με τον Κόκε να κάνει χέρι σε εκτέλεση φάουλ και τον Χοσέλου (ο παίκτης που χτύπησε το φάουλ) να αναλαμβάνει την εκτέλεση του πέναλτι και να νικάει τον Όμπλακ για το τελικό 2-1.