Μπαρτσελόνα

Χωρίς να πιάσει το μάξιμουμ της απόδοσής της, η Μπαρτσελόνα επικράτησε 2-0 εκτός έδρας της Έλτσε χάρη στα γκολ των Ντε Γιονγκ στο 39ο λεπτό και του Πουτς στο 89′. Έτσι, οι Καταλανοί που αγωνίστηκαν χωρίς τον Λιονέλ Μέσι συνέχισαν το αήττητο σερί τους στη La Liga με εννέα ματς δίχως ήττα και βρίσκονται στην 3η θέση με 37 πόντους. Στο κύπελλο η Μπάρτσα επικράτησε με ανατροπή εκτός έδρας με 1-2 της Ράγιο και προκρίθηκε στην επόμενη φάση.

Πάντα εκτός ο στόπερ Πικέ, ο μεσοεπιθετικός Κουτίνιο και ο εξτρέμ Φατί. Τιμωρημένος ο μέσος Μπούσκετς.

Bet Info - Μπαρτσελόνα

3/5 G/G πρόσφατα.

Αθλέτικ Μπιλμπάο

Το γκολ του Κουκού, μόλις στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης, φαίνεται πως... εκνεύρισε τη σούπερ-φορμαρισμένη Αθλέτικ Μπιλμπάο, η οποία «απάντησε» γρήγορα με τον Ραούλ Γκαρθία (12') κι ακολούθως έκανε... φύλλο και φτερό τη Χετάφε, συντρίβοντάς τη με 5-1, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της LaLiga. Οι Βάσκοι, αφού γλίτωσαν το δεύτερο γκολ από το χαμένο πέναλτι του Χάιμε Μάτα στο 29' (απέκρουσε ο Ουνάι Σιμόν) στη συνέχεια κυριάρχησαν πλήρως κι έφτασαν στην εμφατική νίκη τους, σκοράροντας τέσσερις φορές στο δεύτερο ημίχρονο με τους Άλβαρεθ, Ραούλ Γκαρθία, Μπερενγκέρ και Ντε Μάρκος.

Εκτός θα παραμείνει ο στόπερ Βαλενθιάγα.