Μπάγερν Μονάχου

Χωρίς να πιάσει υψηλά επίπεδα ρυθμού και απόδοσης έφτασε στη νίκη (2-0) επί τους Ολυμπιακού σφραγίζοντας την πρόκριση στα νοκ άουτ του Τσάμπιονς Λιγκ κατά το ντεμπούτο του Φλικ στον πάγκο ως υπηρεσιακού τεχνικού. Είχε προηγηθεί η απόλυση του Νίκο Κόβατς, ως εύλογη απόρροια της ντροπιαστικής ήττας (5-1) στη Φρανκφούρτη από την Άιντραχτ και της συνολικά μη πειστικής εικόνας των Βαυαρών που βρίσκονται στο -4 από την κορυφή της Μπουντεσλίγκα. Διαψεύστηκαν τα σενάρια περί συμφωνίας με τον Αρσέν Βενγκέρ, 3-1-1 με 5/5 over το φετινό ρεκόρ στην Allianz Arena για το πρωτάθλημα.

Τιμωρημένος ο Μπόατενγκ (Α), τραυματίες οι Ερναντές (Α) και Ζίλε (Α).

Bet Info - Μπάγερν Μονάχου

5 συνεχόμενα γκολ/γκολ & over στη Μπουντεσλίγκα μετράει η Μπάγερν.

Ντόρτμουντ

Πραγματοποίησε σπουδαία ανατροπή (3-2) απέναντι στην Ίντερ μολονότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 και παράλληλα έκανε αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στους 16 του Τσάμπιονς Λιγκ. Εξαιρετική η εικόνα της στο δεύτερο ημίχρονο, το ίδιο περίπου συνέβη και στον τελευταίο αγώνα πρωταθλήματος κόντρα στη Βόλφσμπουργκ, την οποία κέρδισε με σκορ 3-0 σκοράροντας όλα τα τέρματα στην επανάληψη. Άνοδος στη δεύτερη θέση της κατάταξης και επιστροφή της αυτοπεποίθεσης στον προπονητή Λουσιάν Φαμπρ, είναι όμως κομβικό το αποψινό ντέρμπυ. Μόλις 1 νίκη σε 5 εξόδους στο πρωτάθλημα για τη Μπορούσια (1-3-1 με 4/5 over).

Tραυματίας ο Σμέλτσερ (Α), αμφίβολοι οι Ρόις (Ε) και Σάντσο (Μ).