Μπάγερν Μονάχου

Εξαιρετικά νωθρή στο πρώτο ημίχρονο κατά την έξοδο της στο Παλατινάτο, δέχτηκε δύο γκολ από τη Μάιντζ και κινδύνευσε με περισσότερα, το μόνο που κατάφερε ήταν να σημειώσει το γκολ της τιμής στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Λεβαντόφσκι. Η ήττα (2-1) για τους Βαυαρούς αποτέλεσε απλά καθυστέρηση στη στέψη τους που θα επιτευχθεί σε περίπτωση νίκη τους απόψε ή εφόσον νωρίτερα η Λειψία δεν έχει περάσει νικηφόρα από το Ντόρτμουντ, ουσιαστικά έχουν ξεκινήσει ήδη οι προγραμματισμοί για την επόμενη απαιτητική σαιζόν που θα βρει τον Νάγκελσμαν στον πάγκο. 11-4-0 με 12/15 over ο απολογισμός στο Μόναχο.

Πρακτικά πλήρης η Μπάγερν.

Γκλάντμπαχ

Η ήττα στο Σινσχάιμ αποδείχτηκε παρένθεση για τη Γκλάντμπαχ που επέστρεψε στο δρόμο των επιτυχιών επικρατώντας της Αρμίνια Μπίλεφελντ με το εμφατικό 5-0. Τα Πουλάρια έπαιξαν φουλ επιθετικό ποδόσφαιρο και δικαιώθηκαν εκ του αποτελέσματος, το θέμα είναι πως το αρνητικό σερί που έτρεξαν προ διμήνου φαίνεται να τους στερεί εκτός συγκλονιστικού απροόπτου το δικαίωμα συμμετοχής στο επόμενο Γιουρόπα Λιγκ και ως ρεαλιστικός στόχος στις εναπομείνασες αγωνιστικές δείχνει να είναι η έβδομη θέση και το Κόνφερενς Λιγκ. 4-6-5 με 12/15 over το εκτός έδρας ρεκόρ της Μπορούσια.

Χωρίς σοβαρά προβλήματα θα παραταχτεί η Γκλάντμπαχ.