Μπάγερν Μονάχου

Επιβεβαίωσε πως απόλυτα δίκαια θεωρείται η νούμερο 1 ομάδα του γερμανικού ποδοσφαίρου επικρατώντας με 1-0 της Μπορούσια Ντόρτμουντ στο klassiker της προηγούμενης αγωνιστικής βάζοντας πλώρη για ακόμα ένα πρωτάθλημα. Μία όμορφη λόμπα του Κίμιχ έκρινε την αναμέτρηση, με την άμυνα των Βαυαρών να ανταπεξέρχεται περίφημα στις απαιτήσεις του παιχνιδιού και να εξουδετερώνει τον Χάαλαντ και τα υπόλοιπα ατού των Βεστφαλών. Στο +7 πλέον η Μπάγερν που έχει αποκλειστικά στα χέρια της την τύχη της, θεωρείται μάλλον απίθανο να θέσει εν αμφιβόλω τη σαλατιέρα και στρέφει το ενδιαφέρον της περισσότερο στους άλλους δύο θεσμούς που της απομένουν.

Ζίλε (Α), Τολισό (Μ), Τιάγκο (Μ), Κοουτίνιο (Ε).

Φορτούνα Ντίσελντορφ

Μετά από τέσσερις συνεχόμενες ισοπαλίες η Φορτούνα βρήκε το δρόμο για το πολυπόθητο τρίποντο επικρατώντας στο Ντίσελντορφ της Σάλκε με σκορ 2-1. Όλα τα σπουδαία γεγονότα έλαβαν χώρα στο δεύτερο ημίχρονο, όπου οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ αλλά η Φορτούνα με δύο γκολ σε πέντε λεπτά από τους κορυφαίους της ποδοσφαιριστές (Καραμάν, Χένινγκς) πραγματοποίησε την ανατροπή. Χωρίς ήττα για έξι αγωνιστικές (2-4-0) οι κόκκινοι, οι οποίοι κερδίζουν σταθερά έδαφος στη βαθμολογική κατάταξη όντας στη θέση των μπαράζ, στο +5 από τη Βέρντερ (απευθείας υποβιβασμός) και στο -1 από τη Μάιντζ (σωτηρία).

Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα θα παραταχτεί η Φορτούνα.