Μπάγερν Μονάχου

Η Μπάγερν έρχεται από την πρώτη ήττα (2-0) της χρονιάς αφού την προηγούμενη Παρασκευή όλα της πήγαν στραβά στο Βερολίνο απέναντι στη Χέρτα. Οι παίκτες του Νίκο Κόβατς δεν αξιοποίησαν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν, τουναντίον ο Μπόατενγκ υπέπεσε σε ένα ανόητο πέναλτυ στο 22' που έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους, ενώ πριν κλείσει το ημίχρονο διαμορφώθηκε το τελικό σκορ από κοντά. Δεύτερο συνεχόμενο στραπάτσο για τους πρωταθλητές μετά το 1-1 με την Άουγκσμπουργκ στο Μόναχο, πλέον έπεσαν από την κορυφή της Μπουντεσλίγκα και το Σάββατο θα υποδεχτούν τη Μπορούσια Γκλάντμπαχ.Παρά ταύτα, η επιστροφή στον ίσιο δρόμο είναι αυτονόητη, όπως και το ότι οι Βαυαροί παραμένουν το αδιαφιλονίκητο φαβορί για ακόμα έναν εγχώριο τίτλο. Το μεγάλο ζητούμενο για τον κόσμο είναι να δει την ομάδα του να πρωταγωνιστεί ξανά στην Ευρώπη και στο Τσάμπιονς Λιγκ, συνεπώς το αποψινό ματς είναι μία τελείως διαφορετική περίπτωση. Άλλωστε, η εκκίνηση στο θεσμό ήταν η πρέπουσα, με την πρωταθλήτρια Γερμανίας να περνάει άνετα από τη Λισαβώνα επικρατώντας της - θεωρητικά δεύτερης ισχυρότερης ομάδας του Ομίλου - Μπενφίκα με σκορ 0-2.

Εκτός ακόμα Τολισό (Μ), Ραφίνια (Α) και Κομάν (Ε).

Μπάγερν (4-1-4-1) : Neuer - Kimmich, Boateng, Hummels, Alaba - Martínez - Robben, Müller, Thiago, Ribéry-Lewandowski

Άγιαξ

Ζορίστηκε στο εκτός έδρας παιχνίδι με τη νεοφώτιστη Φορτούνα Σιτάρντ αφού στο πρώτο ημίχρονο οι προσπάθειες των Ζίγιετς και Τάντιτς δε βρήκαν στόχο και οι γηπεδούχοι αμύνονταν αποτελεσματικά. Στην επανάληψη όμως οι παίκτες του Αίαντα μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι και ο νεοεισελθών Ντόλμπεργκ απλοποίησε πολύ τα πράγματα ανοίγοντας το σκορ στο 49' και ο Ζίγιετς διαμόρφωσε στο 80' το τελικό 0-2. Η προηγούμενη συντριβή από την Αιντχόφεν ''πόνεσε'' πάντως αφού ο Άγιαξ την κυνηγάει στη βαθμολογία έχοντας 5 βαθμούς λιγότερους, την Κυριακή θα υποδεχτεί την Αλκμαάρ στο Άμστερνταμ.Εν τω μεταξύ, η πρώτη αγωνιστική των Ομίλων συνοδεύτηκε με μία μεγάλη νίκη (3-0) επί της ΑΕΚ στην ολλανδική πρωτεύουσα. Ο Άγιαξ στο πρώτο ημίχρονο δυσκολεύτηκε απέναντι στην άμυνα των φιλοξενούμενων, από τη στιγμή όμως που προηγήθηκε, δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα συνδυάζοντας την ουσία με γκολ και θέαμα. Το αποψινό παιχνίδι είναι το δυσκολότερο της φάσης των Ομίλων για τους Ολλανδούς που σύμφωνα με το πιθανότερο σενάριο θα παλέψουν στα δύο επόμενα ματς με την Μπενφίκα για το δεύτερο εισιτήριο της φάσης των 16.

Μπαντέ (Ε), Σέρνυ (Ε) και Βέλτμαν (Α) δεν υπολογίζονται απόψε.

Άγιαξ (4-3-3) : Onana - Tagliafico, Blind, De Ligt, Mazraoui - De Jong, Neres, Schöne - Tadić, Huntelaar, Ziyech