Μουσκρόν Περουβέλτζ

To πάλεψε η Μουσκρόν, όμως δεν τα κατάφερε απέναντι στη Γκενκ που μπορεί μεν να μη θυμίζει σε τίποτα την ομάδα των περασμένων ετών όμως μοιάζει ανεβασμένη. Η Μουσκρόν, κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με τον Οσαμπουτί στο 49' όμως το αμυντικό της πλάνο δεν λειτούργησε με αποτέλεσμα να λυγίσει στο φινάλε και να ηττηθεί με 2-1. Πρώτη ήττα μετά απο έξι συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς να γνωρίσει αρνητικό αποτέλεσμα.

Eκτός ο Μάρκο Μπάκιτς (Μ) και ο Μπαμπακάρ Ντιόν (Ε).

Bet Info - Μουσκρόν Περουβέλτζ

3/4 G/G στα τελευταία παιχνίδια.

Μπριζ

Σε πάρτι μετέτρεψε το υποτιθέμενο ντέρμπι με τη Γάνδη η Μπριζ, που έδειξε τα δόντια της με 4-0, λίγες μέρες μετά την ισοπαλία... σαν νίκη  (2-2) με τη Ρεάλ Μαδρίτης στο Champions League. Η ομάδα του Φιλίπ Κλεμέν συνεχίζει να δείχνει την απίστευτη αγωνιστική της κατάσταση, καθώς προηγήθηκε με 2-0 μέσα στο πρώτο μισάωρο του ματς. Δυνατά όμως οι «μπριζουά» μπήκαν και στην επανάληψη έκαναν το 3-0 με τρομερή ατομική ενέργεια του Ντένις που εκμεταλλεύτηκε εντυπωσιακά τα λάθη στην άμυνα των φιλοξενούμενων, ενώ στις καθυστερήσεις ο Ντιανέ με πλασέ μετά από κόρνερ διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Η Μπριζ παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας αήττητη -και έχοντας δεχτεί μόλις τρία γκολ μετά από δέκα παιχνίδια.

Τραυματίας ο Ματέι Μίτροβιτς (Α) και ο Μπαλάντα (Α).