Μορεϊρένσε

Απέναντι στην αδύναμη και τελευταία Άβες, η Μορεϊρένσε κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς, εκτός έδρας με 1-0. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης κατάφερε να πετύχει ο Αμπρέου στο 52ο λεπτό, σε ένα ματς όπου οι γηπεδούχοι απείλησαν αρκετές φορές όμως ο Πασινάτο ήταν εκπληκτικός κάτω από την εστία. Σταθερά στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Σοάρες με ρεκόρ 38-35 και 38 βαθμούς.

Αμφίβολος ο σημαντικός Πατσέκο (μέσος) που προέρχεται ωστόσο από τραυματισμό.

Σπόρτινγκ Λισαβόνας

Σε μία ισορροπημένη αναμέτρηση, η Σπόρτινγκ κατάφερε να νικήσει με 2-1 την Ζιλ Βιθέντε. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Βέντελ στο 21ο λεπτό ενώ ο Πλάτα στο 49ο έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στους γηπεδούχους. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τις ευκαιρίες τους ωστόσο το μόνο που κατάφεραν ήταν να καθορίσουν το τελικό σκορ στο 90ο λεπτό. Πλέον η ομάδα του Αμορίμ βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 47-30 και 55 βαθμούς.

Σταθερά εκτός ο βασικός Βιέτο (επιθετικός) καθώς και ο σημαντικός Φελίπε (επιθετικός).