Μορεϊρένσε

Παρά την ήττα με 1-0 στην έδρα της Σπόρτινγκ, η Μορεϊρένσε κατάφερε να δείξει ένα αρκετά ανταγωνιστικό πρόσωπο. Ήταν «σφιχτή» στην άμυνα ενώ σωστά «ξεχύθηκε» αρκετές φορές στην αντεπίθεση με τους Πέδρο και Αμπρέου. Η κόκκινη που δέχθηκε ο Ιάγκο στο 73ο λεπτό δεν έδωσε την ευκαιρία αντίδρασης για τους φιλοξενούμενους που πλέον βρίσκονται στην 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 16-18 και 14 βαθμούς.

Εκτός ο σημαντικός Φελίπε (αμυντικός). Στα πιτς και οι αναπληρωματικοί Ενρίκε (επιθετικός) και Τζόναθαν (μέσος).

Μπελενένσες

Εμφάνισε ανταγωνιστικό πρόσωπο για δεύτερο συνεχόμενο ματς η Μπελενένσες καταφέρνοντας να πάρει εντός έδρας ισοπαλία με 1-1 απέναντι στην πολύ ποιοτικότερη Πόρτο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν αρχικά στο 15ο λεπτό με γκολ του Σάντος, δέχθηκαν την ισοφάριση στο 32ο ωστόσο έκλεισαν σωστά τους ελεύθερους χώρους στο δεύτερο μέρος παίρνοντας έναν πολύ σημαντικό βαθμό. Στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον η ομάδα του Ριμπέιρο με ρεκόρ 10-19 και 15 βαθμούς.

Γκονσάλβο Σίλβα (μέσος), Καγίγια (μέσος), και Λόπες (αμυντικός) αποτελούν σημαντικές απουσίες. Δεν επηρεάζει αυτή του Καού (αμυντικός).