Μορεϊρένσε

Πολύ σημαντικό αποτέλεσμα σε μία δύσκολη έδρα κατάφερε να πάρει η Μορεϊρένσε με 1-1 κόντρα στην Μπενφίκα. Αν και προηγήθηκε στην αναμέτρηση με τον Αμπρέου στο 68ο λεπτό δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα αυτό μέχρι τέλους δεχόμενη την ισοφάριση στο 91ο λεπτό του αγώνα. Πλέον η ομάδα του Σοάρες βρίσκεται στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 32-32 και 27 βαθμούς.

Σινγκ (μέσος), Καμαρά (μέσος) και Τειχέιρα (αμυντικός) παραμένουν εκτός χωρίς να επηρεάζουν τα πλάνα του προπονητή.

Μαρίτιμο

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα δέχθηκε η Μαρίτιμο, αυτή την φορά εντός έδρας με 2-1 από την Μπράγκα. Δεν είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, το μόνο που κατάφερε ήταν να ισοφαρίσει προσωρινά με τον Κορέα στο 65ο λεπτό του αγώνα με το γκολ της ήττας να έρχεται «πικρά» στο 98ο. Σταθερά στην 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η «αρμάδα» του Χοσέ Γκόμεζ με ρεκόρ 22-30 και 24 βαθμούς.

Πίνο (επιθετικός) και Βούκοβιτς (αμυντικός) παραμένουν αμφίβολοι, εκτός και οι σημαντικοί Κόστα (μέσος) και Ρούμπεν (μέσος) που είναι τιμωρημένοι.