Μορεϊρένσε

Αδικημένη αισθάνεται από το τελικό αποτέλεσμα η Μορεϊρένσε η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1, εκτός έδρας, ενάντια στην Μπελενένσες. Άστοχος ήταν από τα έντεκα βήματα στο 21ο λεπτό ο Βιτόρια ενώ οι γηπεδούχοι, κόντρα στη ροή του ματς, ήταν και αυτοί που άνοιξαν το σκορ. Το τελικό αποτέλεσμα καθόρισε ο Αντρέ Λουίς στο 86ο λεπτό με τους φιλοξενούμενους να είχαν ευκαιρίες για περισσότερα γκολ. Αποκτήθηκαν ως δανεικοί οι Πελεγκρίνι (επιθετικός) και Καμαρά (επιθετικός) ενώ ως ελεύθερος από την Σπόρτινγκ ήρθε ο Ταβάρες (αμυντικός).

Μακροχρόνια απών ο Πέδρο Αμαντόρ (μπακ).

Φαμαλικάο

Σε μία ισορροπημένη αναμέτρηση, η Φαμαλικάο αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 εντός έδρας, ενάντια στην περσινή πρωταθλήτρια Σπόρτινγκ. Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν τον αντίπαλο να επιβάλει το παιχνίδι του, προηγήθηκαν με αυτογκόλ του Μέντες στο 68ο λεπτό ωστόσο δέχθηκαν την ισοφάριση στο 82ο λεπτό. Στα μεταγραφικά, η ομάδα του Βιειρά ενισχύθηκε με  τους Αμαρίλντο (επιθετικός), Αντριάν (τερματοφύλακας), Γκούρκαν (αμυντικός) και Μποκοτέ (επιθετικός) ενώ ως δανεικοί δόθηκαν οι Κάλβιν (αμυντικός), Λούκας (αμυντικός) και Ζοάο (μέσος). Ο Ασουνκάο (μέσος) πήρε μεταγραφή στην Γαλατασαράι.

Εκτός οι ημιβασικοί Ταβάρες (μέσος) και Μάρκες (επιθετικός).