Μόλντε

«Λευκή» ισοπαλία με 0-0 απέσπασε η Μόλντε στην έδρα της Ρέικιαβικ και έτσι σε συνδυασμό με το 7-1 της Νορβηγίας προκρίθηκε πανηγυρικά στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ εκεί όπου θα αντιμετωπίσει στην Τσουκαρίκι. Για τον θεσμό του πρωταθλήματος, η ομάδα του Μόε «αυτοκτόνησε» και ενώ προηγούταν με δύο γκολ, ισοφαρίστηκε και έτσι πήρε μόνο έναν βαθμό από την έδρα της Οντ (2-2). Μοναδικός διασωθέν για τους φιλοξενούμενους ο Ομοιχουάνφρο που σκόραρε ενώ μοίρασε και μία ασίστ. Σταθερά στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Νορβηγού τεχνικού με ρεκόρ 35-15 και 30 βαθμούς.

Οριστικά εκτός ο αναπληρωματικός Άντερσεν (μέσος), αμφίβολος ο επίσης αναπληρωματικός Λίντε (τερματοφύλακας).

Σπάρτα Σάρπσμποργκ

Έμεινε για άλλη μία αγωνιστική μακριά από τις νίκες η Σάρπσμποργκ η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη στην έδρα της Στάμπαεκ με 3-3. Οι φιλοξενούμενοι ήταν η καλύτερη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο μέχρι το 68ο λεπτό όπου και προηγούνταν με δύο γκολ διαφορά. Από εκεί και έπειτα, οι παίκτες έδειξαν σημάδια χαλάρωσης, δέχθηκαν δύο γκολ με το τελευταίο να είναι και «μαχαιριά» στο 95ο λεπτό της αναμέτρησης. Σταθερά στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Μπακ με ρεκόρ 15-19 και 13 βαθμούς.

Οριστικά εκτός ο αναπληρωματικός Χορν (τερματοφύλακας), αμφίβολοι οι αλλαγές Βέτι (μέσος) και Ούτβικ (μέσος).