Βιντεότον

Εύκολα επικράτησε η Βίντι για το πρωτάθλημα εκτός έδρας εναντίον της Πάκσι με 4-0. Ανέβηκε ψυχολογικά καθώς και βαθμολογικά. Πλέον βρίσκεται στην 3η θέση του πρωταθλήματος με ρεκόρ 24-12 και 12 βαθμούς. Για τον θεσμό του Γιουρόπα Λιγκ ήταν εντυπωσιακή στην Θεσσαλονίκη και πήρε σχετικά άνετη νίκη με 2-0 εναντίον του ΠΑΟΚ. Πέτυχε και τα δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο έπαιξε πιο παθητικά, έδωσε χώρους στον «Δικέφαλο» και εν τέλει δεν το πλήρωσε. Έτσι μπήκε ξανά στο παιχνίδι της πρόκρισης και πλέον βρίσκεται στην 3η θέση του ομίλου με ρεκόρ 2-3 και 3 βαθμούς.

Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

(4-3-2-1): Τούτζακ – Στοπίρα, Βινίσιους, Ζούχαζ, Φιόλα – Νίκολοφ, Χάζιτς, Νέγκο – Χούζτι, Κόβατς – Λάζοβιτς.

ΠΑΟΚ

Όλα στράβωσαν για τον δικέφαλο και έτσι έμεινε στην ισοπαλία στο Περιστέρι εναντίον του Ατρομήτου με τελικό σκορ το 1-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο μετά από όμορφη ενέργεια του Βαρέλα και πάσα πάρε-βάλε στον Κρέσπο. Στο δεύτερο ημίχρονο ο «Δικέφαλος» δεν πραγματοποίησε καλή εμφάνιση, έδωσε χώρους στην γηπεδούχο ομάδα και τελικά το πλήρωσε στο 73ο λεπτό μετά από όμορφο σουτ του Ουγκράι. Σταθερά στην πρώτη θέση της βαθμολογίας η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου με ρεκόρ 15-4 και 23 βαθμούς. Δεν πραγματοποίησε καλή εμφάνιση εντός έδρας εναντίον της Βίντι και εν τέλει δίκαια ηττήθηκε εντός έδρας με 2-0. Τα λάθη της άμυνας κόστισαν στους Θεσσαλονικείς που είδαν την ομάδα από την Ουγγαρία να παίρνει υπερπολύτιμο διπλό και να βάζει «φωτιά» στην υπόθεση πρόκριση. Στην 2η θέση του ομίλου ο ΠΑΟΚ με ρεκόρ 4-4 και 3 βαθμούς.

Μοναδικός απών για ακόμα μία αγωνιστική ο Μαουρίσιο.

(4-2-3-1): Πασχαλάκης – Βιεϊρίνια, Κρέσπο, Βαρέλα, Μάτος – Βέρνμπλουμ, Κάνιας – Μπίσεσβαρ, Πέλκας, Λημνιός – Πρίγιοβιτς.

(Λουτσέκου, προπονητής ΠΑΟΚ): «Ο ΠΑΟΚ είναι μια ιδιαίτερη ομάδα. Είναι μια ομάδα με απίστευτη συναισθηματική ενέργεια. Υπάρχει κάτι παραπάνω από το πάθος. Δεν υπάρχουν λόγια γι' αυτό το κάτι. Όπου και αν πας, αισθάνεσαι ότι κουβαλάς μια τεράστια ευθύνη. Όλοι απαιτούν αυτό: Νίκη, νίκη, νίκη.