Μίλαν

Πήρε το ελάχιστο που άξιζε στο τέλος της αναμέτρησης η Μίλαν η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1, στην έδρα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για τους «16» του Europa League. Η ομάδα του Πιόλι ήταν αυτή που είχε τη πρωτοβουλία των κινήσεων σε όλη τη διάρκεια του ματς, βρέθηκε πίσω από το πουθενά στο 50ο λεπτό, έφτασε στην ισοφάριση στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης με τον Κιάερ να σκοράρει από κοντινή απόσταση. Στα του πρωταθλήματος, οι Μιλανέζοι στο ντέρμπι απέναντι στη Νάπολι δέχθηκαν εντός έδρας ήττα με 1-0 βάζοντας τέλος στο αήττητο σερί που «έτρεχαν». Μοιρασμένο το ματς σε γενικές γραμμές, ο Πολιτάνο κατάφερε να διαμορφώσει το τελικό σκορ στο 49ο λεπτό με τη Μίλαν να βρίσκεται σταθερά στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 50-31, έχοντας 56 βαθμούς.

Σίγουρα εκτός οι Μάντζουκιτς (επιθετικός) και Ρομανιόλι (αμυντικός), αμφίβολος ο Μπενασέρ (μέσος). Έτοιμος να αγωνιστεί ο  Ιμπραίμοβιτς (επιθετικός)

(4-2-3-1): Ντοναρούμα - Ερνάντεζ, Κιάερ, Τομόρι, Καλάμπρια - Κεσί, Μειτέ - Κρούνιτς, Τσαλχάνογλου, Λεάο - Ιμπραίμοβιτς.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Δίχως να πραγματοποιήσει καλή εμφάνιση κατάφερε μέχρι το τελευταίο λεπτό να έχει το υπέρ της σκορ, το οποίο όμως και άλλαξε με κεφαλιά ο Κιάερ, διαμορφώνοντας το 1-1 του πρώτου αγώνα στο Μάντσεστερ. Δεν πραγματοποίησε καλή εμφάνιση η «αρμάδα» του Σόλσκιερ η οποία ωστόσο κατάφερε να προηγηθεί με τον ανερχόμενο Ντιαλό στο 50ο λεπτό, με την ισοφάριση να έρχεται στο τέλος. Στα του πρωταθλήματος, απέναντι σε μία αμυντικογενή Γουέστ Χαμ, οι «κόκκινοι διάβολοι» βρήκαν την λύση νικώντας με 1-0, εντός έδρας την Κυριακή χάρις σε αυτογκόλ του Ντόσον στο 53ο λεπτό. Δεν απειλήθηκαν καθόλου, σταθερά στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Νορβηγού προπονητή με ρεκόρ 56-32 και 57 βαθμούς.

Σίγουρα εκτός οι αναπληρωματικοί Μάτα (μέσος) και Τζόουνς (αμυντικός), αμφίβολοι οι Καβάνι (επιθετικός), Φαν Ντε Μπεκ(μέσος) και Πογκμπά (μέσος).

(4-2-3-1): Χέντερσον - Σο, Μαγκουάιρ, Μπαιγί, Χουάν Μπισάκα - Φρεντ, ΜακΤομινέι - Ράσφορντ, Φερνάντες, Γκρίνγουντ - Μαρσιάλ.