Μίλαν

Με αρκετές δυσκολίες η έξοδος της στη Λιγουρία απέναντι στη μαχητική Σπέτσια, όμως κατάφερε να πάρει τη νίκη (1-2) με γκολ του Μπραίμι στο 86ο λεπτό κι ενώ είχε ισοφαριστεί έξι λεπτά νωρίτερα. Ο 19χρονος Ντάνιελ Μαλντίνι ξεκίνησε για πρώτη φορά ως βασικός κι έγραψε ιστορία για τους ροσονέρι αποτελώντας την τρίτη γενιά αυτή της λαμπρής οικογένειας που σκοράρει με τα χρώματα τους. Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι έχει ξεκινήσει πολύ καλά τη σαιζόν στη Serie A και βρίσκεται στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα έχοντας δύο βαθμούς λιγότερους από τη Νάπολι, ακολουθεί το λομβαρδικό ντέρμπυ με την Αταλάντα. Όσο αφορά το Τσάμπιονς Λιγκ, η ιστορική ιταλική ομάδα γνώρισε την ήττα (3-2) στην πρεμιέρα από τη Λίβερπουλ παρότι έδειξε αρκετά θετικά στοιχεία, κατά συνέπεια το αποψινό παιχνίδι είναι πολύ σημαντικό για το ευρωπαικό τους μέλλον με βάση και τη δυσκολία του Ομίλου.

Κρούνιτς (Μ), Μπακαγιόκο (Μ) και Ιμπραίμοβιτς (Ε) δεν υπολογίζονται απόψε.

Μίλαν (4-2-3-1): Μενιάν – Καλάμπρια, Τομόρι, Ρομανιόλι, Ερναντέζ – Τονάλι, Κεσί – Σαλεμάκερς, Ντίαθ, Λεάο – Ρέμπιτς

Ατλέτικο Μαδριτης

Σύμπτωση επαναλαμβανομένη παύει να αποτελεί σύμπτωση και είναι πλέον δεδομένο πως η Ατλέτικο Μαδρίτης δεν πατάει καλά στην εκκίνηση της παρούσας σαιζόν. Η εκτίμηση αυτή επιβεβαιώθηκε και στην έδρα της ουραγού Αλαβές, στην έδρα της οποίας οι ποδοσφαιριστές του Σιμεόνε εγκλωβίστηκαν δίχως να μπορούν να παράξουν καλές ευκαιρίες, δέχτηκαν μάλιστα και γκολ με αποτέλεσμα να γνωρίσουν μία απρόσμενη ήττα (1-0). Η κατάσταση βέβαια παραμένει υπό έλεγχο για τους πρωτευουσιάνους από τη στιγμή που η κορυφή απέχει μόλις τρεις βαθμούς μακριά, κρίσιμο φαίνεται το επερχόμενο ντέρμπυ με τη Μπαρτσελόνα την επόμενη Κυριακή. Σημαντικό βέβαια είναι και το αποψινό παιχνίδι καθώς μετά τη λευκή ισοπαλία με την Πόρτο χάθηκε ήδη σημαντικό έδαφος για την ισπανική ομάδα που θέλει να αποφύγει τουλάχιστον την ήττα στο Μιλάνο.

Τιμωρημένος ο σέντερ μπακ Σάβιτς.

Ατλέτικο Μαδρίτης (4-4-2): Ομπλακ – Τρίπιερ, Χιμένες, Ερμόσο, Λόντι – Μ. Γιορέντε, Κόκε, Κοντογκμπιά, Καράσκο – Κορέα, Σουάρες