Μίλαν

Mε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ζλάταν Ιμπραίμοβιτς πέρασε νικηφόρα (0-2) από τη Σαρδηνία επί της Κάλιαρι παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και στο +3 από την Ίντερ, ενώ η απόσταση από τη Γιουβέντους διευρύνθηκε στους 10 βαθμούς (με αγώνα περισσότερο). Ο δρόμος για το σκουντέτο περνάει (και) από το αποψινό λομβαρδικό ντέρμπυ, με τους ροσονέρι να θέλουν να σπάσουν και την κακοδαιμονία των τελευταίων ετών απέναντι στους μπεργκαμάσκι. Σημαντική η προσθήκη του έμπειρου επιθετικού Μάριο Μάντζουκιτς, 5-3-1 με 6/9 over το ρεκόρ στο Μιλάνο.

Τιμωρημένοι οι Ρομανιόλι (Α) και Σαλεμάκερς (Ε), εκτός επίσης οι Μπενασέρ (Μ) και Τσαλχάνογλου (Μ).

Αταλάντα

Εμφανίστηκε κουρασμένη από τα διαδοχικά ματς στην εξ αναβολής μεσοβδόμαδη αποστολή της στο Φρίουλι, βρέθηκε ήδη από το πρώτο λεπτό πίσω στο σκορ και μολονότι ισοφάρισε με τον Μουριέλ λίγο πριν την ανάπαυλα, ελάχιστα έπραξε στην επανάληψη για να πάρει κάτι παραπάνω από το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) κόντρα στην Ουντινέζε. Είχε προηγηθεί ακόμα μία ισοπαλία, εντός έδρας με σκορ 0-0 απέναντι στην Τζένοα που κατέδειξε αφενός την κόπωση, αφετέρου την αδυναμία διάσπασης πολυπρόσωπων αμυνών. Στο -1 από την τετράδα η ομάδα του Γκασπερίνι, μόλις μία ήττα εκτός έδρας (4-4-1 με 6/9 over).