Μίλαν

Από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού στο Λουξεμβούργο έκλεισε τη Ντουντελάνζ στα καρέ της και ένα γκολ του Ιγκουαίν ήταν αρκετό για να μπει με το δεξί (0-1) στους Ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Νωρίτερα ο ίδιος παίκτης είχε αποσοβήσει την ήττα στη Σαρδηνία από την Κάλιαρι χωρίς αυτό να σημαίνει πως οι ροσονέρι πέταξαν τη σκούφια τους με την ισοπαλία (1-1). Μέτρια η εκκίνηση της σαιζόν σε κάθε περίπτωση για τη Μίλαν, με τον προπονητή Γκατούζο να μην είναι ικανοποιημένος με τις εμφανίσεις της ομάδας και να προχωρά σε κάποιες αλλαγές εν όψει του γειτονικού ντέρμπυ με την Αταλάντα.

Θα λείψουν οι Κόντι (Α), Στρίνιτς (Α) και Μοντολίβο (Μ).

Αταλάντα

Άχρωμη και χωρίς διάθεση στη Φεράρα, βρήκε απέναντι της τον παλιό της επιθετικό Πετάνια που πέτυχε δύο γκολ στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου και ουσιαστικά οδήγησε στην ήττα της (2-0) από τη ΣΠΑΛ. Ακόμα ένα κακό αποτέλεσμα για τους νερατζούρι που δείχνουν να έχουν αδειάσει ψυχολογικά μετά τον αποκλεισμό από το Γιουρόπα Λιγκ στην Κοπεγχάγη, δεν παύουν όμως να είναι μία ποιοτική ομάδα που μπορεί να νικήσει ή τουλάχιστον να προβληματίσει έντονα κάθε αντίπαλο εντός συνόρων. Θετικό εφόδιο εν όψει της εξόδου στο γειτονικό Μιλάνο και η παράδοση που την θέλει να μην ηττάται από τους ροσονέρι.

Τιμωρημένος ο προπονητής Γκασπερίνι, αμφίβολος ο βασικός φορ Πάπου Γκόμες.