Μεξικό

Πολύ καλό ποδόσφαιρο. Κάθετες πάσες. Δημιουργία. Πίεση. Πολύ καλά κύλησαν όλα για το σύνολο του Οσόριο που επικράτησε 2-1 (το γκολ το δέχτηκε στις καθυστερήσεις) της Νοτίου Κορέας. Έπεισαν με την εμφάνισή τους τα «σομπρέρος». Πλέον, θέλουν νίκη ή ισοπαλία για να πάρουν την πρόκριση στη φάση των «16», γεγονός που έχουν καταφέρει στα τελευταία 5 Μουντιάλ, μετρώντας 5/5 προκρίσεις από τον όμιλο.

Άπαντες παρόντες.

Σουηδία

Το πάλεψε μέχρι τέλους κόντρα στη Γερμανία αλλά δεν κατάφερε να φύγει ούτε καν με τον βαθμό, παρά το γεγονός πως προηγήθηκε 1-0. Ήττα –εντέλει- με 2-1 και πλέον το σύνολο του Γιάνε Άντερσον έχει βρεθεί μπροστά σε μπελάδες. Πρέπει να κερδίσει με 2 γκολ διαφορά το Μεξικό εάν θέλουν να πάρουν την πρόκριση στην επόμενη φάση. Άδικο για τους ίδιους, καθώς κόντρα στους Γερμανούς είχαν εξαιρετική εικόνα και τους… έκοψε τα πόδια ο ρέφερι Μαρτσίνιακ στο πρώτο ημίχρονο (δεν απέβαλε και δεν καταλόγισε πέναλτι υπέρ του Μπεργκ στη φάση με τον Μπόατενγκ).

Όλοι στη διάθεση του τεχνικού Γιάνε Άντερσον.