Μαρίτιμο

Έμεινε για έκτο συνεχόμενο ματς μακριά από τις νίκες η Μαρίτιμο η οποία αυτή την φορά ηττήθηκε, με 2-1 στην έδρα της Τοντέλα. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 22ο λεπτό, κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και πιο συγκεκριμένα στο 45ο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος ωστόσο έδωσε χώρο στον αντίπαλο για να απειλήσει με αποτέλεσμα να δεχθεί το τέρμα που καθόρισε το αποτέλεσμα στο 52ο λετπό. Πλέον, η ομάδα του Μέντες βρίσκεται στη 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 19-30 και 21 βαθμούς.

Αμφίβολοι οι σημαντικοί Τσίνα (μπακ) και Πίνο (επιθετικός) με τις πιθανότητες ωστόσο για να αγωνιστούν να είναι υπέρ τους.

Πόρτο

Τεράστια νίκη με 2-1 κατάφερε να πάρει η Πόρτο, εντός έδρας απέναντι στη Γιουβέντους για το πρώτο σκέλος της φάσης των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Ταρέμι μόλις στο 1ο λεπτό εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας των φιλοξενούμενων ενώ ο Μαρέγκα έβαλε το δεύτερο τέρμα στο 46ο λεπτό έπειτα από όμορφη ενέργεια του Φοφανά. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Κονσεϊσάο «στραβοπάτησε» για ακόμα μία αγωνιστική καθώς αναδείχθηκε τρίτη σερί φορά ισόπαλη, αυτή την φορά με 2-2 εντός έδρας κόντρα στη Μποαβίστα. Ήταν ξεκάθαρο ότι οι «δράκοι» είχαν το μυαλό τους στο ευρωπαϊκό παιχνίδι, συνεχίζουν να βρίσκονται σταθερά στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με την απόσταση από την 1η θέση ωστόσο να μεγαλώνει.

Σταθερά εκτός οι Μαρκάνο (αμυντικός) και Νάνου (αμυντικός), αμφίβολος ο Οτάβιο (μέσος), σίγουρα εκτός ο αναπληρωματικός Μπαγέ (τερματοφύλακας).