Μαρίτιμο

«Πικρή» ήττα στην «μάχη» της παραμονής δέχθηκε η Μαρίτιμο με 3-2 , στην έδρα της Πορτιμονένσε. Ματς με αρκετές φάσεις από τις δύο ομάδες, οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν κάκιστο πρώτο μέρος με αποτέλεσμα το ημίχρονο να είναι το σκορ 2-0 υπέρ των γηπεδούχων. Στο δεύτερο μέρος, κατάφεραν να μειώσουν αρχικά με τον Πίνχο στο 53ο λεπτό χωρίς ωστόσο να συνεχίζουν να πιέζουν, δεχόμενο γκολ πέντε λεπτά αργότερα. Πλέον η ομάδα του Χοσέ Γκόμεζ βρίσκεται στην 16η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 27-38 και 28 βαθμούς.

Εκτός οι σημαντικοί Μπαμπόκ (μέσος) και Ρούμπεν Φερέιρα (αμυντικός).

Μπενφίκα

Αυτοκαταστροφικές τάσεις παρουσίασε η Μπενφίκα η οποία δέχθηκε απρόσμενη ήττα με 4-3, εντός έδρας από την Σάντα Κλάρα. Οι γηπεδούχοι, αν και βρέθηκαν πίσω στο πρώτο μέρος κατάφεραν να γυρίσουν το ματς «τούμπα» στο 65ο λεπτό με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να βγάζουν μεγαλύτερη διάθεση και να πετυχαίνουν στην συνέχεια δύο τέρματα με το τελευταίο να είναι «μαχαιριά» στο 95ο λεπτό με τον Ζε Μάνουελ. Είναι προφανές ότι έχει χάσει τα αποδυτήρια ο Λάγκε, πλέον οι «αετοί» βρίσκονται στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 59-21 και 64 βαθμούς.

Εκτός θα παραμείνουν οι σημαντικοί Γκάμπριελ (αμυντικός), Γκριμάλδο (αμυντικός), Ζαρντέλ (αμυντικός), Ταβάρες (μέσος) και Ντίαζ (αμυντικός).