Μαρίτιμο

Κατάφερε να πάρει ηρωική ισοπαλία στην έδρα της Μπράγκα με 2-2 η Μαρίτιμο η οποία προηγήθηκε στην αναμέτρηση με τον Μαέντα στο 32ο λεπτό. Αν και ισοφαρίστηκε στο 57ο λεπτό, είχε και πάλι απάντηση με τον Μπαμπόκ στο 70ο λεπτό ενώ όταν ο Ρενέ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, οι φιλοξενούμενοι φρόντισαν έτσι ώστε να μην απειληθούν. Πλέον η ομάδα του Μάτα Σάντος βρίσκεται στην 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ -12 και 5 βαθμούς.

Μοναδικό πρόβλημα τραυματισμού αυτό του βασικού Κορέα (μέσος).

Μορεϊρένσε

Έχασε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική η Μορεϊρένσε, αυτή την φορά εντός έδρας με αντίπαλο την Μπενφίκα (2-1). Οι γηπεδούχοι παρότι προηγήθηκαν απέναντι σε έναν κατά πολύ ποιοτικότερο αντίπαλο, ισοφαρίστηκαν στα τελευταία λεπτά με την ανατροπή να έρχεται ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα. Στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον η ομάδα του Καμπέλος με ρεκόρ 6-7 και 7 βαθμούς.