Μάντσεστερ Σίτι

Εύκολη πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου κατάφερε να πάρει η Μάντσεστερ Σίτι, με 3-1 στην έδρα της Σουόνσι. Σκόραραν οι Γουόκερ, Ζεσούς και Στέρλινγκ ενώ το γκολ που δέχθηκε η ομάδα του Πεπ στο 77ο λεπτό δεν επηρέασε την έκβαση της αναμέτρησης. Στα της Premier League, οι «πολίτες» ήταν οι μεγάλοι νικητές του ντέρμπι απέναντι στη Λίβερπουλ νικώντας με 4-1. Οι παίκτες του Ισπανού προπονητή εκμεταλλεύτηκαν άριστα όλα τα λάθη του Άλισον και της άμυνας με τους Γκουντογκάν, Στέρλινγκ και Φόντεν να διαμορφώνουν το τελικό σκορ. Σταθερά στη πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η Μάντσεστερ Σίτι με ρεκόρ 43-14, 50 βαθμούς και ματς λιγότερο.

Εκτός σταθερά οι Ντε Μπρούινε (μέσος), Φερναντίνιο (μέσος) και Ακέ (αμυντικός). Λογικά εκτός και ο Αγκουέρο (επιθετικός).

Τότεναμ

Σε ένα ματς «ροντέο» η Τότεναμ δέχθηκε τον αποκλεισμό από την επόμενη φάση του κυπέλλου χάνοντας στην παράταση με 5-4, στην έδρα της Έβερτον. Πολλά τα αμυντικά κενά για την ομάδα του Μουρίνιο που όμως στο πρωτάθλημα κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες, με 2-0 κόντρα στην Γουέστ Μπρομ εντός έδρας. Τα γκολ των Κέιν και Σον στο 54ο και 58ο λεπτό διαμόρφωσαν το σκορ  για τους «πετεινούς» που ήταν κυρίαρχοι στην αναμέτρηση. Πλέον, η «αρμάδα» του Πορτογάλου κόουτς βρίσκεται στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 36-22 και 36 βαθμούς.

50-50 για Μπέιλ (μέσος) και Ρεγκιλόν (μπακ). Κανονικά υπολογίζεται ο Οριέ (μπακ), σίγουρα εκτός ο Λο Σέλσο (μέσος).