Μάντσεστερ Σίτι

Ηττημένη έφυγε από το ντέρμπι της πόλης η Μάντσεστερ Σίτι, με 2-0 εντός έδρας κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Μόλις στο 30ο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης ο Ζεζούς έκανε ένα ανόητο πέναλτι στον Μαρσιάλ εντός περιοχής δίνοντας έτσι την ευκαιρία στον Φερνάντες να ανοίξει το σκορ στο 2ο λεπτό. Από εκεί και έπειτα η ομάδα του Πεπ έχασε πολλές ευκαιρίες, ήταν κυρίαρχη στην αναμέτρηση όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πετύχουν και δεύτερο τέρμα έπειτα από εξαιρετική ενέργεια του Σο στο 50ο λεπτό. Παρά την ήττα, οι «πολίτες» συνεχίζουν να βρίσκονται σταθερά στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 56-19 και 65 βαθμούς.

Αμφίβολος παραμένει ο ημιβασικός Ακέ (αμυντικός).

Σαουθάμπτον

Επιτέλους νίκη για τη Σαουθάμπτον, με 2-0 στην έδρα της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Μπήκε με το «μαχαίρι στα δόντια» από το πρώτο και όλας λεπτό καταφέρνοντας να πετύχουν γκολ στο 32ο λεπτό με τον Γουόρντ Πράουζ. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι σκόραραν και πάλι με τον Άνταμς στο 49ο λεπτό ενώ από εκεί και έπειτα, η ομάδα του Χάσενχατλ θα μπορούσε να είχε πετύχει και άλλα γκολ αν οι επιθετικοί ήταν πιο εύστοχοι στη τελική προσπάθεια. Καλή εμφάνιση από τον Φόρστερ, πλέον οι «άγιοι» βρίσκονται στη 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 33-44 και 33 βαθμούς.

Χτύπησε και θα απουσιάσει ο βασικός Ινγκς (επιθετικός), σίγουρα εκτός παραμένουν οι Γουόλκοτ (επιθετικός), Ομπαφέμι (επιθετικός), Ρομέου (μέσος) και Σμόλμπουν (μέσος).