Μάντσεστερ Σίτι

Ήττα σε ένα ακόμα ματς πρωταθλήματος δέχθηκε η Μάντσεστερ Σίτι, με 1-0 απέναντι στην Σαουθάμπτον. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν αρχικά πίσω στο σκορ μετά από λάθος του Έντερσον και «κρέμασμα» του Άνταμς στο 16ο λεπτό. Στην συνέχεια, οι «πολίτες« πίεσαν ,δημιούργησαν πολλές επικίνδυνες καταστάσεις, είχαν δοκάρια χωρίς να καταφέρουν ωστόσο να σκοράρουν κάποιο τέρμα. Σταθερά 2η και αδιάφορη είναι η ομάδα του Γκουαρντιόλα με ρεκόρ 81-34 και 66 βαθμούς.

Σταθερά εκτός ο σημαντικός Αγκούερο (φορ) που χάνει το υπόλοιπο της σεζόν.

Νιούκαστλ

Ισόπαλη με 2-2 αναδείχθηκε η Νιουκάστλ, εντός έδρας με αντίπαλο την Γουέστ Χαμ. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν δις πίσω στο σκορ καταφέρνοντας να ισοφαρίσουν ωστόσο ισάριθμες φορές με τους Σέλβι και Αλμιρόν να πετυχαίνουν τα γκολ στο 17ο και 67ο λεπτό αντίστοιχα. Αποδίδει όμορφο ποδόσφαιρο μετά την διακοπή  η ομάδα του Μπρους που πλέον βρίσκεται στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 35-45 και 43 βαθμούς.

Δεν προέκυψε κάποια καινούργια απουσία για τους φιλοξενούμενους. Αμφίβολος ο Σεντ Μαξιμίν (μέσος) που κατά πάσα πιθανότητα θα βρίσκεται κανονικά στην αρχική ενδεκάδα.