Μάντσεστερ Σίτι

Νέα νίκη με 5-0 κατάφερε να πάρει η Μάντσεστερ Σίτι, στην έδρα της Μπράιτον. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα είχε το πάνω χέρι καθ' όλη την διάρκεια της αναμέτρησης καταφέροντας να ανοίξει το σκορ με τον Στέρλινγκ στο 21ο λεπτό. Στην συνέχεια το ματς έγινε διαδικαστικού χαρακτήρα καθώς στο 56ο λεπτό οι «πολίτες» ήδη προηγούνταν με τρία τέρματα διαφορά με τους Ζεζούς και Μπερνάντο Σίλβα να βάζουν επίσης το όνομα τους στον πίνακα των σκόρερς. Σταθερά στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Ισπανού τεχνικού με ρεκόρ 91-34 και 72 βαθμούς.

Σταθερά εκτός παραμένει ο βασικός Αγκουέρο (επιθετικός).

Μπόρνμουθ

Νίκη που τις δίνει ελπίδες για παραμονή πέτυχε η Μπόρμουθ με 4-1, εντός έδρας απέναντι στην Λέστερ. Τα «κεράσια«, παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή εκμεταλλευόμενοι πλήρως το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησαν στο 67ο λεπτό και αφού οι Σολάνκε και Στάνισλας προηγουμένως είχαν κάνει την ανατροπή. Σταθερά στην 18η θέση βρίσκεται η ομάδα του Χάουι με ρεκόρ 36-60 και 31 βαθμούς.

Δεν προέκυψε κάποιο καινούργιο πρόβλημα τραυματισμού πέρα των μακροχρόνιων.