Μάντσεστερ Σίτι

Εκμεταλλεύτηκε άριστα τα αμυντικά κενά της Άρσεναλ και έτσι η Μάντσεστερ Σίτι κατάφερε να πάρει εμφατική εντός έδρας νίκη με 3-0. Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε ο Στέρλινγκ έπειτα από λάθος υπολογισμού της μπάλας από τον Νταβίντ Λουίζ στο 47ο λεπτό ενώ στο δεύτερο ημίχρονο οι «πολίτες» βρήκαν πιο εύκολα χώρους καθώς ο αντίπαλος απέκτησε αριθμητικό μειονέκτημα καταφέροντας έτσι να πετύχουν άλλα δύο τέρματα με τους Ντε Μπρούινε και  Φόντεν στο 51ο και 91ο λεπτό αντίστοιχα. Σταθερά στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα με ρεκόρ 71-31 και 60 βαθμούς.

Τραυματίας αποχώρησε από το προηγούμενο ματς ο ημιβασικός Γκαρσία (αμυντικός) ο οποίος αναμένεται να λείψει από την αναμέτρηση της Δευτέρας, αμφίβολοι οι αναπληρωματικοί Στόουνς (στόπερ) και Μπράβο (τερματοφύλακας).

Μπέρνλι

Εξαιρετική πορεία διέγραψε η Μπέρνλι στο δεύτερο μισό της σεζόν. Αγνοεί την νίκη για εφτά συνεχόμενα παιχνίδια και δίκαια βρίσκεται στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 34-40 και 39 βαθμούς. Μοναδικός στόχος πλέον αποτελεί η ευρωπαϊκή έξοδος που ωστόσο μοιάζει δύσκολη καθώς βρίσκεται στο -7 από την 6η Γουλβς. Στην τελευταία -χρονικά- αναμέτρηση προ Covid-19 εποχή, η ομάδα του Ντάις είχε αναδειχθεί ισόπαλη με 1-1, εντός έδρας κόντρα στην Τότεναμ.

Εκτός παραμένουν οι σημαντικοί Μπαρνς (επιθετικός) και Γκούντμουνσον (μέσος). Αμφίβολος ο βασικός Γούντ (επιθετικός).