Μάντσεστερ Σίτι

Νίκη ουσίας και όχι εντυπωσιασμού κατάφερε να πάρει η Μάντσεστερ Σίτι, στην έδρα της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με 1-0. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος της αναμέτρησης ο Γουόκερ με όμορφο συρτό σουτ στο 28ο λεπτό, πλέον η ομάδα του Πεπ βρίσκεται στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 12-12 και 13 βαθμούς. Στα του Champions League, δεν βρήκε ιδιαίτερη αντίσταση απέναντι στον Ολυμπιακό τον οποίο και νίκησε με 3-0, εντός έδρας. Προηγήθηκε με τον Φεράρ Τόρες, κινδύνευσε για πέντε λεπτά στο δεύτερο μέρος, «καθάρισε» το ματς με τα γκολ των Ζεζούς και Κανσέλο στο 81ο και 90ο λεπτό κάνοντας το 3/3 στον όμιλο.

Εκτός παραμένουν οι σημαντικοί Φερναντίνιο (μέσος), Αγκουέρο (επιθετικός) και Μεντί (μπακ).

Λίβερπουλ

Δυσκολεύτηκε ωστόσο κατάφερε να πάρει και πάλι νίκη, αυτή την φορά με ανατροπή, εντός έδρας απέναντι στην Γουέστ Χαμ. Σκόραραν οι Σαλάχ και Ζότα, με τον δεύτερο πλέον να εξελίσσεται σε βασικό «γρανάζι» της ομάδας του Κλοπ που βρίσκεται πλέον στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 17-15 και έχοντας 16 βαθμούς. Στα του Champions League, ο Ζότα ήταν για ακόμα μία φορά εκπληκτικός σκοράροντας το πρώτο του χατ τρικ στη νίκη με 5-0 επί της Αταλάντα, στο Μπέργκαμο. Τον πίνακα των σκόρερς συμπλήρωσαν οι Μανέ και Σαλάχ σε έναν καταπληκτικό αγώνα από πλευράς «ρεντς».

Εκτός παραμένουν σταθερά οι Φαμπίνιο (μέσος), Φαν Ντάικ (αμυντικός), Τσάμπερλειν (μέσος) και Τιάγκο Αλκάνταρα (μέσος) ενώ ο Ζότα παρότι αντιμετώπισε κάποια προβλήματα θα βρίσκεται όπως όλα δείχνουν κανονικά στην αποστολή της ομάδας.