Μάντσεστερ Σίτι

Άλλη μία νίκη αυτή την φορά με 1-0 κατάφερε να πανηγυρίσει η Μάντσεστερ Σίτι, απέναντι στην Μπράιτον. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 44ο λεπτό με όμορφο γκολ του Φόντεν ενώ συνέχισαν να πιέζουν δίχως ωστόσο να καταφέρουν να βρουν και άλλο τέρμα. Δεν απειλήθηκαν στην αναμέτρηση, ο Στέρλινγκ ήταν άστοχος από την άσπρη βούλα στο 92ο λεπτό. Πλέον η ομάδα του Γκουαρντιόλα βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 25-13 και 32 βαθμούς.

Σίγουρα εκτός ο σημαντικός Αγκουέρο (επιθετικός), αμφίβολοι οι Ακέ (αμυντικός), Λαπόρτ (αμυντικός) και Γκαρσία (αμυντικός).

Κρύσταλ Πάλας

Ισόπαλη με 0-0 αναδείχθηκε η Κρίσταλ Πάλας, στην έδρα της Άρσεναλ. Η ομάδα του Χότζον έδωσε την κατοχή στους «κανονιέρηδες» βασιζόμενη κυρίως στις ενέργειες των Ζαχά και Έζε. Έφτασε κοντά στο να ανοίξει το σκορ στο πρώτο μέρος ενώ λίγο έλειψε να «κλέψει» το ματς στα τελευταία λεπτά όταν και οι παίκτες του τα «θαλάσσωσαν» στην τελική προσπάθεια. Πλέον, η «αρμάδα» του Άγγλου κόουτς βρίσκεται στην 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 22-29 και έχοντας 23 βαθμούς.

Σίγουρα εκτός οι μακροχρόνιοι Κέλι (μπακ), Φέργκιουσον (αμυντικός), Γουίκαμ (επιθετικός), Σακό (αμυντικός), Σλούρπ (μέσος) και Χένεσει (τερματοφύλακας).