Μάντσεστερ Σίτι

Άλλη μία νίκη κατάφερε να πάρει η Μάντσεστερ Σίτι, με 2-1 εντός έδρας, κόντρα στην άκρως ανταγωνιστική Γουέστ Χαμ. Η ομάδα του Γκουναρντιόλα κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 30ο λεπτό έπειτα από εξαιρετική σέντρα του Ντε Μπρούινε και καρφωτή κεφαλιά του Ντίας. Δέχθηκε την ισοφάριση πριν την λήξη του πρώτου μέρους, συνέχισε να πιέζει στο δεύτερο όταν και βρει ξανά δίχτυα αυτή την φορά με σουτ του Τζόουνς από τη μεγάλη περιοχή στο 68ο λεπτό, έπειτα από ασίστ του Μάρεζ. Σταθερά στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα βρίσκονται οι «πολίτες» με ρεκόρ 52-16 και 62 βαθμούς.

Μοναδικός απών ο ημιβασικός Ακέ (αμυντικός).

Γουλβς

Ισόπαλη με 1-1 αναδείχθηκε η Γουλβς, το Σάββατο στην έδρα της Νιουκάστλ. Δεν πραγματοποίησε καλή εμφάνιση σε γενικές γραμμές, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 52ο λεπτό, κατάφερε να βρει την απάντηση με κεφαλιά του Νέβες στο 73ο ενώ τα τελευταία λεπτά πιέστηκε αρκετά με τον Σάις να «σώζει» γκολ πάνω στη γραμμή και τον Πατρίσιο να αντιδράει σωστά όπου χρειάστηκε. Πλέον, η ομάδα του Νούνο Εσπιρίτο Σάντος βρίσκεται στη 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 27-33 και 34 βαθμούς.

Σταθερά εκτός παραμένουν οι σημαντικοί Μπολί (αμυντικός), Χιμένεζ (επιθετικός), Μάρσαλ (αμυντικός) και Ποντένσε (επιθετικός).