Μάντσεστερ Σίτι

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, κατάφερε να νικήσει με 2-0 την Ντιναμό Ζάγκρεμπ στο «Έτιχαντ» χάρις σε δύο γκολ που προήλθαν από τους Στέρλινγκ και Φόντεν στο 66ο και 95ο λεπτό αντίστοιχα. Για τον θεσμό του πρωταθλήματος, η Μάντσεστερ Σίτι πήρε τρίποντο «χρυσάφι» στην έδρα της Έβερτον με 3-1. «Καθάρισαν» το ματς στο δεύτερο μέρος οι Μάχρεζ και Στέρλινγκ ενώ το πρώτο γκολ πέτυχε ο Ζεζούς στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης. Έτσι η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα βρίσκεται στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 27-7 και 16 βαθμούς.

Συνεχίζουν να μην είναι στην διάθεση του καταλανού προπονητή οι βασικοί Λαπόρτ (στόπερ) και Σανέ (μέσος) ενώ πρόβλημα προέκυψε με τον σημαντικό Ντε Μπρούινε (μέσος) που όπως όλα φαίνονται θα χάσει και αυτός τον σημερινό αγώνα.

Γουλβς

Σε ένα ματς χωρίς πολλές φάσεις, η Γουλβς κατάφερε να «δραπετεύσει» από την έδρα της Μπεσίκτας με 1-0 για τον θεσμό του Γιουρόπα Λιγκ χάρις σε γκολ του Μπολί στο 93ο λεπτό. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Εσπιρίτο πανηγύρισε την πρώτη της νίκη φέτος στο πρωτάθλημα, εντός έδρας με 2-0 απέναντι στην Γουότφορντ. Οι «λύκοι» ήταν κυρίαρχοι στην αναμέτρηση με τα γκολ να έρχονται στο 18ο και 61ο λεπτό της αναμέτρησης. Πλέον η ομάδα του Πορτογάλου τεχνικού βρίσκεται στην 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 9-11 και 7 βαθμούς.

Αμφίβολος παραμένει ο σημαντικός Γιότα (επιθετικός).