Μάντσεστερ Σίτι

Νίκη ουσίας και όχι εντυπωσιασμού για τη Μάντσεστερ Σίτι, με 2-0 για τον θεσμό του Τσάμπιονς Λιγκ, απέναντι στη τυπικά γηπεδούχο Γκλάντμπαχ. Είχε την κυριαρχία, κατάφερε να πετύχει δύο τέρματα με τους Σίλβα και Ζεζούς στο 29ο και 65ο λεπτό αντίστοιχα. Μία από τα ίδια και στο πρωτάθλημα εκεί όπου πήρε το τρίποντο, στην έδρα της Άρσεναλ με 1-0. Το γκολ που καθόρισε το σκορ της αναμέτρησης πέτυχε ο Στέρλινγκ με κεφαλιά μόλις στο 2ο λεπτό, από εκεί και έπειτα η ομάδα του Γκουαρντιόλα αρκέστηκε στο να κρατήσει το υπέρ της σκορ. Σταθερά στη 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκονται οι «πολίτες» με ρεκόρ 50-15 και 59 βαθμούς.

Μοναδικός απών ο ημιβασικός Ακέ (αμυντικός).

Γουέστ Χαμ

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τη Γουέστ Χαμ, με 2-1 εντός έδρας, στο ντέρμπι κόντρα στη Τότεναμ. Άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με κοντινή προβολή του Αντόνιο, συνέχισε να πιέζει και να χάνει ευκαιρίες με τον Λίνγκαρντ ωστόσο να σκοράρει στο 47ο λεπτό. Η μείωση ήρθε με κεφαλιά του Λούκας στο 64ο λεπτό με την ομάδα του Μόγες ωστόσο να στέκεται τυχερή και να μη δέχεται άλλο τέρμα. Εντυπωσιακή μπορεί να χαρακτηριστεί η πορεία των «σφυριών» τη φετινή αγωνιστική περίοδο καθώς πλέον βρίσκονται στη 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 39-29 και 45 βαθμούς.

Σταθερά εκτός οι Μαζουακού (μπακ), Ογκμπόνα (αμυντικός) και Γιαρμολένκο (μέσος).