Μάντσεστερ Σίτι

Δεύτερη ήττα στα τελευταία τρία ματς πρωταθλήματος δέχθηκε η Μάντσεστερ Σίτι, αυτή τη φορά με 3-2 στην έδρα της Μπράιτον. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με τον Γκουντογκάν, οχτώ λεπτά αργότερα βρέθηκαν να παίζουν με παίκτη λιγότερο καθώς ο Κανσέλο αποβλήθηκε. Στο δεύτερο μέρος, πήραν αέρα δύο τερμάτων με τον Φόντεν στο 48ο λεπτό ωστόσο από εκεί και έπειτα, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την πίεση και την απόδοση τους, βρήκαν ελεύθερους χώρους κάνοντας την ανατροπή με τρία γκολ μέχρι το 76ο λεπτό. Σταθερά στη κορυφή παραμένει η ομάδα του Γκουαρντιόλα με ρεκόρ 78-32 και 83 βαθμούς.

Σίγουρα εκτός ο Κανσέλο (αμυντικός), αμφίβολος ο Γκουντογκάν (μέσος).

Έβερτον

Δίχως να εντυπωσιάσει με την απόδοση της, η Έβερτον κατάφερε να πάρει το τρίποντο, με 1-0 εντός έδρας κόντρα στη Γουλβς. Σε μία ισορροπημένη αναμέτρηση, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σκοράρουν και να διαμορφώσουν το σκορ με γκολ του Ριτσάρλισον στο 48ο λεπτό έπειτα από ασίστ του Σίγκουρντσον. Πλέον, η ομάδα του Αντσελότι βρίσκεται στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 47-43 και 59βαθμούς, σε ισοβαθμία με την 7η Τότεναμ.

Εκτός οι Γκμαμπίν (μέσος), Ροντρίγκεζ (μέσος) και Κόλμαν (αμυντικός).