Μάντσεστερ Σίτι

Καταιγιστική ήταν η Μάντσεστερ Σίτι στην εντός έδρας αναμέτρηση κόντρα στη Νόριτς, νικώντας με 5-0. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 7ο λεπτό με αυτογκόλ ο Κρουλ ενώ στη συνέχεια την σκυτάλη πήρε ο Γκρίλις που άνοιξε λογαριασμό με την καινούργια του ομάδα. Τον πίνακα των σκόρερ συμπλήρωσαν οι Λαπόρτ, Στέρλινγκ και Μάχρεζ στο 64ο, 71ο και 84ο λεπτό αντίστοιχα.

Εκτός παραμένει ο Φόντεν (μέσος), αμφίβολος ο Ντε Μπρούινε (μέσος) ενώ εκτός ομάδας μέχρι νεωτέρας είναι ο Μεντί (μπακ) που κατηγορείται για τέσσερις βιασμούς και μία σεξουαλική παρενόχληση.

Άρσεναλ

Τραγική συνεχίζει να είναι η εικόνα της Άρσεναλ καθώς αυτή τη φορά ηττήθηκε με 2-0, εντός έδρας κόντρα στην Τσέλσι, στο ντέρμπι του Λονδίνου. Για πρώτη φορά στην ιστορία τους οι «κανονιέρηδες» χάνουν τα δύο πρώτα ματς δίχως να σκοράρουν. Για ακόμα μία φορά δεν παρουσίασαν ανταγωνιστική εικόνα πραγματοποιώντας ένα άσχημο πρώτο μέρος όπου και δέχθηκαν τα δύο τέρματα του αγώνα. Οι φίλαθλοι ζητάνε διακαώς την απόλυση του Αρτέτα με την διοίκηση ωστόσο να συνεχίζει να υποστηρίζει τον Ισπανό κόουτς. Στα του Λιγκ Καπ, η Άρσεναλ κατάφερε να πάρει την πρόκριση με νίκη 6-0 κόντρα στη Γουέστ Μπρομ.

Επιστρέφουν Τίρνι (μπακ), Ρούναρσον (τερματοφύλακας) και Μαρτινέλι (επιθετικός). Αμφίβολοι οι Γουίλιαν (επιθετικός), Μπεγερίν (στόπερ) και Γουάιτ (αμυντικός). Εκτός οι Γκάμπριελ (αμυντικός), Νκετιά (επιθετικός) και Πάρτει (μέσος).