Μάντσεστερ Σίτι

Σε ένα ματς με πολλές φάσεις από τις δύο ομάδες, Λιντς και Μάντσεστερ Σίτι αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1. Ο Στέρλινγκ αρχικά σκόραρε στο 17ο λεπτό ενώ ο Ροντρίγκο στο 59ο λεπτό ισοφάρισε. Πολλές οι αποκρούσεις από τους δύο τερματοφύλακες, η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα πλέον βρίσκεται στην 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 6-7 και 4 βαθμούς.

Αμφίβολοι οι Αγκουέρο (επιθετικός), Ζεζούς (επιθετικός), Στέρλινγκ (επιθετικός), Ζιντσένκο (μέσος). Όλοι ωστόσο αναμένεται να βρίσκονται κανονικά στην αποστολή της ομάδας. Μετά από δηλώσεις του Πεπ, δεν θα βρίσκεται στην αποστολή ο σταρ Ντε Μπρούινε (μέσος).

Άρσεναλ

Αν και δεν πραγματοποίησε καλό πρώτο μέρος, η Άρσεναλ βρήκε τους ελεύθερους χώρους στο δεύτερο για να απειλήσει και εν τέλει νίκησε με 2-1, εντός έδρας την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Σακά και Πεπέ σκόραραν στο 61ο και 64ο λεπτό αντίστοιχα με τον Μπεγερίν να μοιράζει και στις δύο περιπτώσεις την μπάλα. Στην 4η θέση βρίσκεται η ομάδα του Αρτέτα με ρεκόρ 8-5 και 9 βαθμούς. Η προσθήκη του Παρτέι (μέσος) αναμένεται να βοηθήσει στο μέγιστο την «αρμάδα» του Ισπανού προπονητή.

Εκτός παραμένουν οι σημαντικοί Μαρτινέλι (μέσος), Τσέιμπερς (αμυντικός), Μουστάφι (στόπερ) και Μάρι (στόπερ). Τίρνι (μπακ) και Ομπαμεγιάνγκ (επιθετικός) αναμένεται να είναι κανονικά στην αποστολή.