Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Τεράστια εμφάνιση για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που κατάφερε να πάρει δεύτερη νίκη μέσα σε δύο χρόνια, στο Παρίσι, απέναντι στην Παρί Σεν Ζερμέν, αυτή την φορά με 2-1 για την φάση των ομίλων του Champions League. Πολύ καλή η αμυντική λειτουργία της ομάδας με τον Τουανζέμπε να καλύπτει εξαιρετικά την θέση του στόπερ, σκόραραν οι Φερνάντες και Ράσφορντ, θετικό το ντεμπούτο του Τέγες. Στα του πρωταθλήματος, έδειχνε να δυσκολεύεται στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ωστόσο πέτυχε τρία γκολ τα τελευταία δέκα λεπτά και έτσι πήρε τους τρεις βαθμούς, στην έδρα της Νιουκάστλ με 4-1. Στην 15η θέση βρίσκεται η ομάδα του Σόσλκιερ, με ρεκόρ 9-12 και 6 βαθμούς, σε τέσσερις αγωνιστικές.

Οριστικά εκτός ο σημαντικός Μπαιγί (στόπερ), εκτός και τιμωρημένος Μαρσιάλ (επιθετικός). Παλεύουν με τον χρόνο για να βρίσκονται στην αποστολή οι βασικοί Μαγκουάιρ (στόπερ) και Γκρίνγουντ (επιθετικός), δεν θα αγωνιστεί ο αναπληρωματικός Τζόουνς (στόπερ), ούτε ο Λίνγκαρντ (μέσος). Αναμένεται να βρίσκεται για πρώτη φορά στην αποστολή ο Έντισον Καβάνι (φορ).

Τσέλσι

Βελτίωσε την αμυντική της λειτουργία, ωστόσο δεν μπόρεσε να είναι δημιουργική επιθετικά η Τσέλσι, η οποία αναδείχθηκε εντός έδρας ισόπαλη, απέναντι στην Σεβίλλη με 0-0 για τους ομίλους του Champions League. Καμία επιθετική πρωτοβουλία από τις δύο ομάδες, αρκέστηκαν κυρίως στο να κρατήσουν ανέπαφη την εστία τους, ελάχιστες οι επικίνδυνες φάσεις στην αναμέτρηση. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ «αυτοκτόνησε», εντός έδρας απέναντι στην Σαουθάμπτον καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη με 3-3. Το πρώτο ημίχρονο άνηκε ολοκληρωτικά στους «μπλε» με τον Βέρνερ να κάνει «πάρτι» στην επίθεση με δύο γκολ. Οι γηπεδούχοι ωστόσο ισοφαρίστηκαν, με τον Χάβερτζ να δίνει ξανά το προβάδισμα και τον Βέστεγκαρντ να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 92ο λεπτό. Στην 8η θέση η Τσέλσι με ρεκόρ 13-9 και 8 βαθμούς.

Δεν αναμένεται να βρίσκεται στην αποστολή ο Μάρκος Αλόνσο (μπακ) για πειθαρχικούς λόγους, θα λείψει για ακόμα μία αναμέτρηση ο ανερχόμενος Γκίλμουρ (μέσος), δεν υπάρχει άλλο πρόβλημα ενώ ερωτηματικό αποτελεί η ετοιμότητα του Ζίγιεχ (μέσος).