Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Άμεση επιστροφή στις νίκες έκανε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, με 2-0 στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας. Βελτιωμένη εικόνα σε σχέση με του τελευταίου ματς έδειξε η ομάδα του Σόλσκιερ, προηγήθηκε με τον Ράσφορντ στο 46ο λεπτό ενώ ο Μαρσιάλ στο 78ο ουσιαστικά «κλείδωσε» ένα πολύ σημαντικό τρίποντο για τους «κόκκινους διαβόλους» που βρίσκονται σταθερά στην 5η θέση με ρεκόρ 63-35 και 62 βαθμούς. Για να βρεθεί στα ημιτελικά του FA Cup, η «αρμάδα» του Νορβηγού προπονητή είχε νικήσει στην παράταση την Νόριτς με 2-1.

Εκτός σταθερά οι αναπληρωματικοί Τζόουνς (στόπερ) και Τουανζέμπε (στόπερ).

Τσέλσι

Αγχώθηκε ωστόσο νίκησε η Τσέλσι, εντός έδρας με 1-0 την ήδη υποβιβασμένη Νόριτς. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία ων κινήσεων ωστόσο δυσκολευόντουσαν για ένα ακόμα ματς να βρουν το εύκολο γκολ. Αυτό ήρθε έπειτα από άψογη σέντρα του Πούλισικ και κεφαλιά «ψαράκι» του Ζιρού στο 48ο λεπτό. Παρέμεινε στην 3η θέση η ομάδα του Μουρίνιο με ρεκόρ 64-49 και 63 βαθμούς. Στα προημιτελικά του κυπέλλου, οι «μπλε» είχαν νικήσει χωρίς να παρουσιάσουν καλό πρόσωπο με 1-0 στην έδρα της Λέστερ.

Εκτός σταθερά οι σημαντικοί Καντέ (μέσο) και Γκίλμουρ (μέσος).